Ziya Altunyaldız Konya'da Gündemi Değerlendirdi

Ziya Altunyaldız Konya'da Gündemi Değerlendirdi

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabiî Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, yerel ve ulusal gündemi değerlendirmek üzere Konya’da basın toplantısı düzenledi.

AK Parti Konya İl Başkanlığı’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Altunyaldız’a AK Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Ali Deresoy ile İl Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kamacı eşlik etti.

Altunyaldız’ ın basın toplantısında öne çıkan konu başlıkları şöyle;

Sözlerime 5. İslami Dayanışma Oyunları’nda şimdiye kadar 79 altın, 73 gümüş ve 57 bronz ile toplam 209 madalya toplayan ve oyunları açık ara önde götüren tüm milli takım sporcularımızı tebrik ederek başlamak istiyorum. Bilindiği üzere 56 ülkeden 4.200 sporcunun katılımı ile gerçekleşen oyunlar, katılımcı ülkelerin yanı sıra tüm dünyanın gözlerini çevirdiği bir organizasyondur. Geçen hafta (9 Ağustos) yaptığımız görkemli açılış töreni ile tüm ülkeler Konya’mızı ayakta alkışladılar. Gerçekten böylesine mükemmel bir iş çıkarmamız bizleri fazlasıyla gururlandırıyor. Konya’nın bu büyük organizasyona ev sahipliği yapmasında emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Gençlik ve Spor Bakanımız ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız da bu büyük organizasyonun Konya’mızda düzenlenmesi sürecinde desteklerini ve emeklerini esirgemediler. Kendilerinin nezdinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Konya; Temmuz Ayında Türkiye’nin En Fazla İhracat Yapan 12. Şehri oldu

Ziya Altunyaldız; “Hepimizin bizzat şahit olduğu gibi, Kovid-19 süreci tüm dünyada ezberleri bozdu ve sadece oyunun kurallarını değiştirmekle kalmadı, oyunu baştan yazdı. Üretim süreçlerinde, enerjide, dış ticarette, tüketim alışkanlıklarında ve daha birçok farklı alanda salgının ve sonrasındaki sürecin etkilerini yakinen tecrübe ediyoruz. Tüm dünyada gelişmiş ekonomilerin öncü göstergeleri imalat sanayiinde durgunluğa işaret ediyor. Küresel gıda fiyatları endeksi tarihi seviyelerine yükselmişken tüm dünya yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda.Üretim maliyetlerinin artmasına bir de yaşanan jeopolitik riskler eklenince tüm dünyada üreticiler hammadde tedarikinde sorunlar yaşıyor ve lojistik süreçlerin aksaklığıyla karşı karşıya geliyor. Hamdolsun ki ülkemiz, küresel çaptaki bu zorlu süreci sahip olduğu potansiyel ve dinamizm ile beraber olumsuzlukları olabildiğince bertaraf ederek geçiriyor. 2021 yılında %11 oranında gerçekleşen büyümeyle OECD ve G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olmayı başardık. Bu başarımızı, 2022 yılının ilk çeyreğine de taşıyarak %7,3’lük bir büyüme oranına ulaşmayı başardık. Üretimden ve ihracattan aldığımız öncü göstergeler bu başarılı performansımızın yılın ikinci çeyreğinde de sürdüğüne işaret ediyor. Nitelikli ve kapsayıcı üretimin kaynağı olan makine ve teçhizat yatırımlarımız son 10 çeyrektir kesintisiz büyümesine devam ediyor. Üretim beceri setimizi geliştiren en önemli unsurların başında gelen ihracatımız büyümemize katkı sunmaya devam ediyor. 2021 yılındaki %11’lik büyümemizin 4,9 puanını oluşturan net ihracat kalemi 2022 yılının ilk çeyreğinde de büyümeye 3,5 puan katkı sağladı. İhracatla büyümeyi önemsiyoruz. Çünkü ihracat, üretimin niteliğini artıran, rekabetçiliğimizi güçlendiren meşakkatli ama bir o kadar da faydalı bir süreç. Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da ihracatla büyümeyi sürdürecek. Bildiğiniz üzere iki hafta önce Ticaret Bakanımız Sn. Mehmet Muş ile birlikte Konya’mızda Temmuz Ayı Dış Ticaret İstatistikleri’nin kamuoyuyla paylaşımını gerçekleştirdik. Temmuz ayında ihracatımız 18,6 milyar dolar ile şimdiye kadar en yüksek Temmuz ayı değerine ulaşırken son 12 aylık ihracatımız d 248 milyar doları aşarak sene sonu hedefimiz olan 250 milyar dolara bir adım daha yaklaştı. Tarımın, sanayinin, iklim değişikliği ile mücadelenin ve sporun merkezi Konya’mız ise şimdi de ihracatta rekorun merkezi oldu. Geçtiğimiz yıl 3 milyar dolar eşiğini geride bırakarak önemli bir başarının altına imza atan Konya’mız Temmuz ayında ihracatını %14,3 oranında artırarak 239,7 milyon dolara yükseltti. Böylelikle Konya’mız, Temmuz ayında Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 12. şehri oldu. Bu başarıda emeği geçen tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ediyorum. Diğer yandan, birkaç gün önce de sanayi üretim rakamları açıklandı. Türkiye’de sanayi üretimi Haziran’da %8,5 artmıştır. Şükürler olsun, üretimde çarklar hiç durmadan dönmeye devam ediyor” dedi.

Hedefimizden Şaşmayacağız

Hepimizin takip ettiği gibi tüm dünyada fiyatlar genel seviyesinin hızlı artışıyla ilgili bir sorun mevcut diyen Ziya Altunyaldız; “2010-2019 yılları arasındaki dönemde %2,7 olan küresel enflasyon oranı 2022 yılında %7,5’i aştı. Koronavirüs sürecinin etkileri, tedarik zincirlerinin kökten sarsılması, Ukrayna-Rusya Savaşı, özellikle gıda tedarikinde yaşanan sıkıntılar tüm dünyada fiyatları yakından etkiliyor. Tüm bu hususların etkisiyle ülkemizde yaşanan gelişmelere karşı Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sorunların üstesinden gelebilmek için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana ülkemizin elde ettiği kazanımlarından aldığımız güç ile birlikte önümüzdeki dönemde de bölgemizin ve dünyanın güç ve istikrar merkezi olma hedefimizden şaşmayacağız” diye söyledi.

Cumhurbaşkanı'mızın diktiği fidan bugün gelişmiş bir ağaç oldu

Altunyaldız; “Ak Parti Hükümetlerimizin göreve geldiği günden bu yana ülkemizin sahip olduğu, elde ettiği kazanımları görmemek imkansızdır ifadelerine yer veren Altunyaldız, “Türkiye’nin çıkmaza girdiği bir süreçte, Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın diktiği fidan bugün gelişmiş bir ağaç oldu. Geçmişte yaşanan tüm sorunların üstesinden gelerek vatandaşlarımıza huzur, güven ve refah sağlama dinamik ve vizyonu ile kurulan AK Partimiz; birleştirici, kucaklayıcı, toplumsal barışı temin edici ve kurumlar ile yurttaşlar arasında güven sağlayıcı bir siyasi irade olarak kuruluş ilkelerinden sapmadan 21. yaşına girmiştir. Parti programımızda da belirtildiği gibi: “Partimiz, geleneğin ve geçmişin birikimiyle ülkemizin sorunlarına, dünya gerçekleriyle paralel biçimde, özgün ve kalıcı çözümler sunmayı hedefleyen, topluma hizmet etmeyi esas alan, ideolojik platformlarda değil, çağdaş demokratik değerler platformunda siyaset yapmayı benimseyen bir partidir”.

AK Partimiz bu vasfıyla oluşacak her sorunun üstesinden gelmek, dini, dili, ırkı fark etmeksizin herkesi hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm yurttaşlarımızı kucaklama amacıyla kurulmuştur, kucaklamıştır ve kucaklamaya devam edecektir.”

AK Parti demek yenilik ve atılım demektir.

AK Parti demek her alan bağımsızlık demektir. AK Parti demek yerli ve millilik demektir. Liderimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımızın önderliğinde ülkemize nice dev hizmetler kazandırdık. Yolları birbirine kavuşturduk, denizin altından geçtik, gökyüzünde tam bağımsız bir hakimiyet sağladık diyen Ziya Altunyaldız, “ Sayın Cumhurbaşkanımız ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile birlikte geçtiğimiz hafta tarihi bir ana tanıklık etmek için Mersin’deydim. Mavi Vatan’daki gücümüzü pekiştiren 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han’ı mavi sularımıza uğurladık. En büyük hayallerimizden birisi olan Türkiye’nin Otomobili TOGG’daki gelişmeleri bizzat yakından takip ediyorum.

Geçtiğimiz haftalarda Gemlik’te bizzat aldığım bilgiler beni çok heyecanlandırdı.

İnşallah göz bebeğimiz TOGG’umuzu çok kısa bir süre sonra yollarda göreceğiz... Demek istediğim şu ki; iktidarımız döneminde yapılan yatırımları, başarıları burada anlatmaya kalksam vaktimiz yeterli olmayacaktır. Hiç şüphe yok ki, bütün bu başarılar bir takım çalışmasının, bir gönül birlikteliğinin ürünü. Konya’mız sahip olduğu üretme, katma değer sağlama ve birliktelik kültürüyle bu başarılarda büyük paya sahip. Karapınar Güneş Enerji Santralimizde çalışmalar devam ediyor. Tamamlandığında Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 5. büyük enerji santrali olacak Karapınar 1.000 MW elektrik üretimine katkı sunacak. Enerjimizi hem yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi başaracağız hem de üretim süreçlerinde yerli kaynaklarımızı kullanarak ülkemize katma değer sağlayacağız. Ders kitaplarında tarımın merkezi olarak bilinen Konya’mız bugün nitelikli üretimin ve yüksek teknolojili ihracatın merkezi konumunda. Ateşli silahlar üretiminde 100 yılı aşkın bir tecrübeye sahip Huğlu, Beyşehir ve Üzümlü’ye ilave olarak şehrimize kazandırdığımız ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikası ile birlikte savunma sanayiinde cazibe merkezi olduk. Konya’mız 2021 yılında birim ihracat değeri 300-400 dolar bandına kadar yükselen savunma sanayiindeki %100’e yaklaşan artış oranıyla bu sektörde Türkiye’de en fazla ihracat gerçekleştiren dördüncü il konumunda. Son beş yılda %88,2 oranında artan savunma sanayii ihracatımızın önemli destekleyicilerinden olan ASELSAN’ın, kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden birisi olarak Konya’ya kazandırılan fabrikasında halihazırda 97 mühendislik, 71 üretim ve imalat, 22 kalite departmanında olmak üzere toplamda istihdam edilen personel sayısı 266’ya ulaşmış durumda. ASELSAN Konya Silah Sistemleri Fabrikamız sahip olduğu yetenek, kabiliyet ve nitelikli işgücü açısından, ulusal ve uluslararası arenada örnek teşkil eden yatırımlardan birisi. Daha önce de sizlere ifade ettiğim gibi, sadece ülkemizin ihtiyacı olan silah ve silah sistemlerinin tasarım, üretim, pazarlamasını değil, tüm dost ve kardeş ülkeler için de ihtiyaç olabilecek ürünlerin üretilmesini sağlayacak. Türkiye’de gerçekleştirilen ateşli silahlar üretiminin %70’ini tek başına gerçekleştiren Huğlu, Beyşehir ve Üzümlü, ününü dünyaya duyurmuş durumda. Şehrimize kazandıracağımız Türkiye Silah Test Merkezi ile birlikte yalnızca üretimde değil aynı zamanda kalite ve sertifikasyonda da söz sahibi olacağız. Yerli ve milli üretim gücümüz gün geçtikçe artmaya, rekabetçiliğimizi perçinlemeye devam edecek. Ev sahipliği yaptığımız İslami Dayanışma Oyunları vesilesi ile Konya’mıza yeni bir veledrom salonu, atletizm pisti ve olimpik yüzme havuzu yapıldı. Buradan binlerce gençlerimiz yararlanacak, inşallah daha birçok başarılı sporcular çıkaracağız. “Konya Modeli Belediyecilik” artık Türkiye çapında namı duyulan bir konsept haline geldi. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuda çıtayı daha yükseğe çıkarabilmek amacıyla uğraşıyor. Belediyemiz üzerine düşen her konuda Konya’mızın, hemşerilerimizin taleplerinin karşılanması için çalışmalarını sürdürüyor. Konya’mız için daha birçok büyük proje üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bildiğiniz üzere, Konya Çevre Yolu’nun 68 kilometrelik kesimi yatırım programına alınmıştı. Bu 68 kilometrelik kesim; 1. kısım (22 kilometre) ve 2. kısım (46 kilometre) olarak ihale edilmiş olup Konya-Karaman ve Konya-Ereğli arasında bağlantıyı sağlayan 1. kısım, 2 Ekim 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından trafiğe açılmıştı. Konya-Ereğli, Konya-Aksaray, Konya-Ankara ve Konya-Afyon yolları arasında bağlantıyı sağlayacak olan 2. kısımda ise çalışmalara devam edilmektedir. 2022 yılı sonuna kadar Ankara ile Aksaray Köprülü Kavşaklarının tamamlanarak Konya-Ankara ve Konya-Aksaray akslarının arasındaki önceki yıllarda tamamlanan 11 kilometrelik kesimin trafiğe açılması hedefleniyor. Ayrıca Konya-Afyon ve Konya-Ankara aksları arasında eksik kalan 14,8 kilometrelik kesimde çalışmalara devam edilmektedir. Yatırım programına daha sonra dahil edilecek 3. kısım ise 54 kilometreden oluşacak olup Konya-Afyon, Konya-Beyşehir, Konya-Seydişehir ve Konya-Karaman arasında bağlantıyı sağlayacaktır. Projenin çalışmaları tamamlanmıştır. İlerleyen zamanlarda ihale edilmesi planlanmaktadır. Şehrimizde tarımsal sulamaya yönelik yatırımlarımız da hızla devam ediyor.

2022 yılı sulama sezonunda şehrimizde toplam 2 milyon 300 bin dekar tarım arazisi sulandı.

Su, üretimin olduğu kadar kalkınmanın da merkezinde. Konya’mızdaki tarımsal sulama yatırımlarıyla birlikte ülkemize 5,8 milyar TL’lik katkı sağlandı. Devam eden yatırımlarımız ile ilgili de birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Konya Ovası 1,2,3 Sulama Projemiz kapsamında AHİ (Apa-Hotamış İletim) kanalından borulu şebekeyle toplam 19.085 hektar alana sahip projenin 7.265 hektarlık kısmında tüm imalatlar tamamlanarak geçici kabulü yapılmıştır. Kalan 11.820 hektar alanın sulama ihalesi TOKİ tarafından yapılmış olup, 2022 yılında 2.000 hektar alan sulamaya açılacaktır. OSB’lerimizden ve genişlemelerinden bahsedecek olursak; bildiğiniz üzere Konya’mızdaki OSB’ler 5.019 hektar üzerine kurulmuştur. Tahsisli parsel sayısı ise toplam 1354 hektardır. OSB’lerimiz toplam 62.770 kişiye istihdam sağlamaktadır. Ayrıca, Çumra OSB genişleme alanı ilan edilmiştir. Konya Organize Sanayi 6. Bölge’de çalışmalar devam ediyor. Ereğli OSB’de genişleme çalışmaları devam ediyor. Beyşehir OSB genişleme alanının yer seçimi işlemleri tamamlandı, diğer prosedürleri devam ediyor. Akşehir Gıda İhtisas OSB ve Tarım Makineleri İhtisas OSB’nin başvuru süreçleri devam ediyor. Tüm bunlarla birlikte üreticilerimiz de yapılan yatırımlara cevap vererek durmaksızın çalışmalarına devam ediyor, hep birlikte daha güçlü bir sanayi, daha güçlü bir ticaret gayret gösteriyoruz. Sadece yatırımlar anlamında değil aynı zamanda hemşerilerimize temas noktasında da sahalardayız. Bu vizyon ile gerçek anlamda sıkmadık el, çalmadık kapı bırakmayacak, hemşerilerimizin sorunlarını dinleyecek ve çözüm noktasında elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Tüm bunların sonucunda gerek yerel gerekse ulusal düzeyde AK Parti olarak tüm çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Zaten bize de bu yakışır. Bu vesile ve “Bir olduk, 21 olduk” sloganımız ile Partimizin 21. yılını tebrik ediyor, bugüne kadar Genel Başkanımızın liderliğinde yapılan tüm hizmetlerin daha nice senelerce devam etmesini niyaz ediyorum. Son olarak geçen yıl gösterdiği performans ile gönüllerde taht kuran Konyaspor’a Spor Toto Süper Lig’in yeni sezonunda başarılar diliyorum. İnşallah bu sene de güzel bir sezon geçirip tekrar Avrupa kupalarında mücadele vermek nasip olur” diye sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.