ARAÇ FİYATLARI DURMUYOR

ARAÇ FİYATLARI DURMUYOR

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, durdurulamayan araç fiyatlarından, Araç ithaline, yetki belgelerinden, sektörün rahatlaması için çözüm önerilerine birçok konuda önemli bilgiler verdi.

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem; “Ülkemizin nerdeyse çoğunluğu oto galericilik yapıyor ve maalesef bunun çoğunluğu kayıt dışı memurundan tutun aklınıza kim gelirse kenarda birikimi, parası olan parasını araca yatırıyor. Bu da araç piyasası arz talep doğrultusunda yeniden kat kat artışlara sebep oluyor” dedi.

Esnafımız mağdur

İnternet ortamı araç fiyatlarının artışının en büyük etken ve artık piyasa internet ilan satış sitelerinde belli oluyor diyen Acıbadem, “Vergi kaydı olan yanında personel çalıştıran kira ödeyen esnafımız gerçek anlamda çok mağdur. Araç fiyatlarının artması sanmasınlar ki Oto galericilik yapan esnafa yarıyor düşünün ki, Esnaf satın alıp vitrinine ilanına koyduğu aracın eksiklerini tamamlıyor ve satışa hazır duruma getiriyor. Örnek verecek olursak bir esnafımız 400 bin liraya aldığı aracı 415 bin liraya satıyor ve kazanmış gözüküyor. Aracını sattıktan bir hafta sonra aynı aracı emsal de 440 bin liraya satın alıyor tekrar satmak için elinde aracı dursa satmasa ticaret yapmasa zararı olmayacak ama aynı araç aynı segmentte elinde olan aracı bir hafta sonra cebinde 25 bin lira fark ile tekrar alıyor. Almak zorunda kalıyor” diye söyledi.

Yeni yönetmelik uzatılmasın

Acıbadem; “Fiyat artışlarının önüne geçebilmek için 2. el araç alım satım yetki belgesinin uzatılmaması gerekiyor. 31 Temmuz 2022 ye kadar uzatılan yeni yönetmeliğin uzatılmadan bir an önce yürürlüğe girmesi gerekiyor. Kayıt dışı araç alım satım yapan. Devletimize kuruş vergi vermeden ticaret yapanlara gerekli takibin yapılması haksız kazancın önüne geçilmesi gerekiyor. Sadece Konya şehir merkezinde Konya oto galericiler odamıza kayıtlı 800’e yakın Konya ticaret odasına kayıtlı 450’ye yakın esnaflarımızın haklarının korunmasını istiyoruz. Haksız rekabetin ortadan kalkması kayıt dışının önlenmesi gerekiyor. Vatandaşın yılda 3 araç değiştirme hakkım var deyimi ile oğlunun, kızının, eşinin, kardeşinin, damatının gibi kişiler üzerinde alıp sattığı araçlarla yılda 30 üzerinde araç alım satımı yapan ülkemizde on binlerce kişi var. Arz talebin artması araç fiyatlarının adeta günlük değişimlerine etken oldu.

Araç ithalatının önü açılsın

Abdullah Acıbadem, “Sıfır araç satan bayiler ise kara borsa araç satıyor gelen araçları kurdukları ikinci ve üçüncü şirketlere ya da yanında çalışan personellere fatura ederek, aracın distribütörün belirlediği rakamların yüzde 15-20 sine farkla kayıt dışı satış sağlanıyor. Yetkililerin son iki yılda kurulan filo araç kiralama şirketlerinin takibe alınmasını incelenmesini istiyoruz. Araç sıkıntısı yaşanan son iki yılda kiralama İşinde kullanılmak üzere alınan ve kilometre yapmadan aylarca bekletilen araçların hesabı sorulması gerekiyor. Ülkemizin bu kadar araca ihtiyacı yok maalesef yatırım amacıyla alınan ve ev iş yeri otoparklarda depolarda bekletilen araçların piyasaya sürülmesi halinde araç sıkıntısı kalmayacak. Çözüm olarak standartlara uygun firmaların yurt dışı araç ithalatının önünün açılmasını istiyoruz. Nasıl bugün devletimiz iç piyasada stok sıkıntısı yaşanan buğday, mısır ay çekirdeği, et ürünleri gibi birçok ürünün ithalatına kapı açıyorsa zaten ithalat ile gelen araçların 2. elinde de ithalatta kolaylık önünün açılmasını istiyoruz. Sonuçta devletimiz ÖTV ve KDV’yi muaf etmeyecek. Bu araç piyasasının kontrole alınması için yapılacak önlemlerden. Şuan araç sahibi olan kişiler alıp satıp değiştirebiliyor. Ama o kadar üniversitelerde okuyan yeni yetişen neslin Z kuşağı dediğimiz gençlerimizin ailesinden bir katkı yok ise bundan sonra ki süreçte araç alması sadece hayal olacak. Halkımızdan istediğimiz lütfen araç alımını yatırım aracı olarak görmeyin ihtiyaç varsa alın. Yükselen araç fiyatlarını bedelini ülkemizde yaşayan herkes, hepimiz ödeyeceğiz. 2 yıl önce mevcuttaki araçlarını üzerine küçük rakamlarla model değiştirebilen bugün arada uçurumlar oldu. Aracını değiştiremiyor. Düzenlemelerin bir an önce yapılarak, sektörün ve vatandaşlarımızın rahatlamasını arzu ediyoruz. Tüm esnafımıza bereketli hayırlı işler diliyorum” diye sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.