‘Atık Kumbaram’ İle Vatandaşlar Ev Ekonomilerine katkıda Bulunuyor

‘Atık Kumbaram’ İle Vatandaşlar Ev Ekonomilerine katkıda Bulunuyor

Selçuklu Belediyesi sıfır atıkla ilgili çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek “Atık Kumbaram” projesini hayata geçirdi.

Türkiye’nin sıfır atık belgesine sahip öncü kurumlarından olan Selçuklu Belediyesi sürdürdüğü örnek sıfır atık çalışmalarına “Atık Kumbaram” projesini hayata geçirerek bir yenisini daha ekledi. Selçuklu Belediyesi Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve sıfır atıkla ilgili yeni bir parantez açan projede amaç sürdürülebilir kalkınma hedefleri çerçevesinde atıkları kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak ve Selçuklu'da yaşayan vatandaşların ev ekonomisine katkı sağlamak.

atik-kumbaram-1.jpg

“Atık Kumbaram Projesi”ne nasıl katılım sağlanır

18 yaşını dolduran her bireyin kolaylıkla yararlanabileceği “Atık Kumbaram” projesi kumbara noktalarına kağıt-karton, plastik, cam veya metal gibi geri dönüşebilen atıkların ayrı şeklide getirilip görevliye teslim edilmesiyle başlıyor. Burada doldurulan form sonrasında belediye görevlisi tarafından kayıt işlemi gerçekleştirilip manyetik özellikli “Atık Kumbaram Kartı” kullanıcıya teslim ediliyor.

Atıklar türüne göre görevli tarafından tartılarak ve atık ücretleri dijital ekran üzerinden Atık Kumbaram kartınıza yükleniyor ve yüklenen TL bilgisi ayrıca SMS ile iletiliyor. Atık Kumbaram kartında biriken TL'ler anlaşmalı marketlerde ve üye işlerinde harcanabiliyor. Projede yer alan anlaşmalı market ve üye iş yerleri kart üzerinde bulunan QR kodu okutularak veya , mobil uygulama üzerinden öğrenilebiliyor.

Atık ücretlendirmeleri ise şu şekilde olacak :
Kağıt-karton: 1,00 TL/Kg,- Plastik: 1,50 TL/Kg, - Metal: 1,50 TL/Kg,- Cam: 0,20 TL/Kg,- Karışık Ambalaj: 0,40 TL/Kg,

atik-kumbaram-4-001.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.