Başkan Altay: "Aspir Hasadını Yaptık. Yaygınlaşması için Çalışıyoruz"

Başkan Altay: "Aspir Hasadını Yaptık. Yaygınlaşması için Çalışıyoruz"

Başkan Altay: “Kurak Arazilerde Aspir Üretiminin Yaygınlaşması İçin Çalışıyoruz. Amacımız Kurak Arazileri Üretime Kazandırmak. Aspir Üretimin Yaygınlaşmasını sağlamak”

Konya Büyükşehir Belediyesi, ülkemizdeki bitkisel yağ talebinin karşılanması için Meram Çomaklı Mahallesi’ndeki kendisine ait 700 dekarlık atıl araziye ektiği kuraklığa dayanıklı yağlık aspir bitkisinin hasadını yaptı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, elde edilen geliri sosyal destekte kullanacaklarını belirterek, daha önce üretimi yapılmayan aspir bitkisinin bölgeye tanıtılması için kıraç ve elverişsiz topraklarda aspir tarımının yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

Başkan Uğur İbrahim Altay, ülkemizdeki bitkisel yağ talebinin karşılanması ve ayçiçek yağına olan bağımlılığın azaltılabilmesi için aspiri önemli bir alternatif olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Ayçiçek yağı dışındaki diğer yağ bitkilerinin mevcut ekim alanlarının genişletilmesi ve nöbetleşme sisteminde onlara da yer verilmesi gerektiğine işaret ederek aspir bitkisinin önemine değinen Başkan Altay, “Aspir, kıraçta çok rahat yetişebilen, kuraklığa dayanıklı, elverişsiz toprak şartlarına adaptasyon kabiliyeti yüksek olan bir bitki. Ayrıca hububat tarımında kullanılan bütün alet ve ekipmanlar bu bitkinin tarımında da kullanılabiliyor. Bu sebeple Büyükşehir olarak tarımsal üretim sahamızda bu yılın Mart ayında yerli ve yağlık çeşitten ekimini yaptığımız aspir bitkisinin hasadını da tamamladık.” dedi.

GELİRİ SOSYAL DESTEKTE KULLANILACAK

Aspirin tüm tarımsal üretim aşamalarında Büyükşehir Belediyesi’nin alanında uzman ziraat mühendislerinin görev aldığını belirten Başkan Altay, “Olgunluğa ulaşan aspirin hasadını yaptık. Buradan elde ettiğimiz aspir bitkisinin önce yağını çıkaracağız sonrasında da sosyal yardımlarda kullanacağız inşallah. Ayrıca tüm tarımsal üretim aşamalarında bölgedeki çiftçilerden alet-ekipmanlar kiralanmak sureti ile bölge çiftçisi ile bir dayanışma modeli sergileme anlayışımızı da sürdüreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Başkan Altay, daha önce üretimi yapılmayan aspir bitkisinin bölgeye tanıtılması için kıraç ve elverişsiz topraklarda aspir tarımının yaygınlaştırılması için çalışmalarını sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.www.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.