Beyşehir'de Hasat Öncesi Çiftçi Buğday Rekoltesinden Umutlu

Beyşehir'de Hasat Öncesi Çiftçi Buğday Rekoltesinden Umutlu

Beyşehir İlçesi Ziraat Odası Başkanı Mustafa Ağralı, Beyşehir yöresi çiftçisinin bu yıl hububat üretiminde yüzünün güleceğine inandığını söyledi.

Ağralı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Beyşehir ilçesinde arpa hasadının son bulmasının ardından buğdayda da hasat döneminin önümüzdeki günlerde başlayacağını belirtti.

Beyşehir'deki ekili arazileri gezerek sık sık çiftçilerle de buluştuklarını aktaran Ağralı, "Bu yıl hububat ürünlerinde hava şartları nedeniyle bir ay, 20 gün geç, yani geriden gidiyoruz. Bunun da sebebi de özellikle geride bıraktığımız günlerde gündüzleri çok sıcak, akşamları ise havaların serin olması oldu. Bitkiler de haliyle strese girmiş oldu. Onun için ürünün yetişmesi de biraz geç oldu. Eski verimleri unutmadık ama son üç yıla baktığımızda en bereketli yılın 2022 yılı olacağına inanıyoruz." diye konuştu.

Hububat ürünlerinde hasadın bu yıl hava şartlarına bağlı olarak geç başlamasının çiftçi açısından ürününün karşılığını almada gecikme yaşatacağını belirten Ağralı, bu durumun çok fazla bir olumsuzluğa yol açmasını beklemediğini dile getirdi.

Bölgedeki buğdayların rekoltesini iyi gördüğünü dile getiren Ağralı, "Üründe başaklar güzel görünüyor ama önceki yıllara oranla bu yıl boylarda kısalık var. Kısa olması çiftçilerimiz açısından olumsuz. Çünkü, bölgemizde hayvancılık da olduğu için boy tabiiki saman için önemli ama ben aşırı bir sıkıntı olacağını tahmin etmiyorum. Biçerdöver hasadı yapacak kardeşlerime de seslenmek istiyorum. Biraz vicdanlı, merhametli olsunlar, çünkü bu senede bir defa gelen bir üründür. Diğer yıllardaki gibi yapmasınlar. Yani hasat zamanında biraz özverili, merhametli, vicdanlı hasat yapsınlar." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.