KONYA KAĞIT AŞ’DEN DEV YATIRIM PROJESİ

KONYA KAĞIT AŞ’DEN DEV YATIRIM PROJESİ

Konya Kağıt A.Ş. dev yatırım projesini ülke ekonomisine katkı sağlamak adına hayata geçiriyor. Şirket, bu doğrultuda Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu katlanabilir kutu kartonu ve baz, dekor kağıt ithalatını karşılamak için önemli bir yatırımı yapmaya hazırlanı

BERA Holding şirketlerinden kağıt, karton ve ambalaj sektöründe faaliyetini sürdüren Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş., önemli bir yatırım projesini ülke ekonomisine katkı sağlamak ve ithalatın önünü kesmek adına hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu’nun 8 Haziran 2022 tarihli yönetim kurulu toplantısında, Şirket’in büyüme ve katma değerli ürün gamını genişletme hedefleri doğrultusunda Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu katlanabilir kutu kartonu ve baz, dekor kağıt ithalatını yerli üretimle karşılamak adına önemli bir yatırımı devreye sokma kararı alındı.

Şirket yönetim kurulunun almış olduğu bu karar, özel durum açıklaması başlığıyla Kamu Aydınlatma Platformu’na (KAP)’a bildirildi.

Şirket tarafından kamuoyuyla şu açıklama paylaşıldı;

Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu'nun 8 Haziran 2022 tarihli toplantısında, Şirket'in büyüme ve katma değerli ürün gamını genişletme hedefleri doğrultusunda;

Şirketimiz, 30 yılı aşkın bir süredir selülozdan doğrudan ürettiği 1. Hamur yazı tabı kağıdından ofset, ebat ve fotokopi kağıtları ile defter üretimi yapmaktadır.

Şirketimizin uzun yılları içeren tecrübesini de dikkate alarak faaliyet gösterdiğimiz sektörde yaptığımız ön araştırmalar neticesinde, mevcut durum itibariyle ülkemizde üretimi olmayan ve ithalat yoluyla tedarik edilen nitelikli, katma değeri yüksek kağıt ve karton üretimi konusunda yatırım yapılmasının Şirketimizin karlılığının artırılması, uzmanlığı bulunan kendi sektöründe büyümesi ve yapılacak yatırımın ithal ikamesi özellik taşıması nedeniyle ülke ekonomisine katkı sağlayacağı değerlendirilmiştir.

Bu kapsamda olmak üzere;

1) Ülkemiz yıllık tüketimi yaklaşık 300.000 ton olan ve ithalat yoluyla tedarik edilen Katlanabilir Kutu Kartonu (Folding Box Board/FBB Karton, sektörde bilinen adıyla "Bristol Kartonu ya da Amerikan Bristol Kartonu") üretimine ilişkin olarak 250.000 ton kapasiteli yatırım konusunda teknik ve operasyonel detayların araştırılmasına,

2) Ülkemiz yıllık tüketimi yaklaşık 100.000 - 120.000 ton olan ve ithalat yoluyla tedarik edilen baz ve dekor kağıt ( inşaat ve mobilya sektöründe kullanılan MDF'nin desen ve renginin sağlanması için kullanılan kağıt) üretimine ilişkin olarak 140.000 ton kapasiteli yatırım konusunda teknik ve operasyonel detayların araştırılmasına,

3) Şirketimizin aktifinde kayıtlı bulunan İzmir İli Torbalı ilçesindeki yaklaşık 1.000.000 m² arazinin yukarıda belirtilen yatırımlar doğrultusunda yatırım yeri olarak kullanılabilmesi için ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde girişimlerde bulunulmasına,

4) Yönetim Kurulu tarafından alınan işbu kararda belirtilen hususlar hakkında detaylı bir fizibilite hazırlatılması için Şirket Genel Müdürlüğü'nün görevli ve yetkili kılınmasına, karar verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu‘nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.”

Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, geçtiğimiz ay konsolide olmayan 2022 yılı 1. çeyrek faaliyet raporunu, finansal tablo ve karlılık oranlarını kamuoyuyla paylaşmış, karını 2021 yılı 1.çeyrek rakamlarına göre yüzde 585 artıran şirketin dönem karı 143 milyon 226 bin 94 lira olarak açıklanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.