KOP Niğde'de 12 projeye 21 milyon lira destek sağlayacak

KOP Niğde'de 12 projeye 21 milyon lira destek sağlayacak

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 2022 yılında Niğde'de 12 proje için 21 milyon liralık destek sağlayacak.

Niğde Valisi Mustafa Koç, Valilik konferans salonundaki "Niğde 2022 Yılı Mali Destek Programı" protokol imza töreninde, Niğde'nin son dönemde sanayide çok büyük atılım gerçekleştirdiğini ancak hala tarım kenti kimliğini koruduğunu söyledi.

Tarımın Türkiye için stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Vali Koç, "Tarımın sürdürülebilir olması lazım. Çünkü insanımızın, milletimizin, dünyadaki tüm insanların gıdaya ulaşabilmesi tarım ve üretim sayesinde söz konusu. Geçmiş yıllardaki desteklere ilave olarak 12 projemize yaklaşık 21 milyon ilimizin hizmetine sunulacak. Projelerde emeği geçenlere teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

AK Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun ise en çok sulama projelerinin desteklenmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili ama su fakiri bir ülkeyiz. Özellikle ilimiz açısından baktığımız zaman, tarımda çok ileri bir seviyeye gidiyoruz. Önümüzdeki günlerde tarımla ilgili projeler daha da artacak, bundan dolayı suya daha çok ihtiyaç var." dedi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin de bölge insanının hayat standartlarının yükseltilmesi, çevre şartlarının iyileştirilmesi ve bölge ekonomisinin kalkınmasına yönelik mali destekler sunduklarını anlattı.

Bugüne kadar 1931 projeye toplamda 3,2 milyar mali destek sağladıklarını aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"2011'den beri Niğde'ye sağladığımız mali destek tutarı, 2021 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 179 milyon liraya ulaştı. Söz konusu tutar ile 226 projenin gerçekleştirilmesine yönelik destekler uygulayıcı kurumlara aktarıldı. 2022 yılında başta sulama, hayvancılık, bitkisel üretim, eğitim ve kültür olmak üzere projeler kabul edilerek mali destek almaya hak kazandı."

Konuşmaların ardından Vali Koç ve Şahin destek programının protokolünü imzaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.