MÜZELERİNE ZİYARETÇİLERDEN YOĞUN İLGİ

MÜZELERİNE ZİYARETÇİLERDEN YOĞUN İLGİ

Selçuklu, kültürel hazinesini tanıtmaya devam ediyor. Selçuklu Belediyesi müzelerine yerli ve yabancı ziyaretçilerden yoğun ilgi var.

Selçuklu Belediyesi tarafından 5000 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Sille'nin cazibesini arttırmak için yapılan restorasyon çalışmaları ile gün yüzüne çıkan müzeler yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Geçmiş zamanda pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Sille, tarihi ve kültürel olarak birçok mimari yapıyı bir arada bulunduruyor. Bu mimari yapıların önemli bir kısmını oluşturan müzeler 2022 yılının ilk yarısında büyük ilgi gördü. Sille Zaman Müzesi'ni 12 bin 640, Aya Elenia Müzesi'ni 49 bin 378, Sille Müzesi'ni 24 bin 912 olmak üzere toplamda 86 bin 930 yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladı.

Sille Müzesi

Selçuklu Belediyesi’nin Sille’de gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarında ilk ele alınan yapı olan Sille Müzesi, 2003 senesinde restore edilerek; Sille Kültür Evi olarak hizmete açılmıştır. Sille Kültür Evi; Sille'nin kültür ve sanat merkezi olarak yıllarca hizmet vermiştir. Selçuklu Belediyesi Sille’de restore ettiği tarihi yapıların bazılarına müze olarak işlevsellik katarak Anadolu’daki önemli tarihi yerleşimlerden biri olan Sille’nin köklü kültürel mirasını, ziyaretçilere özenle seçilen objeler üzerinden sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Sille Kültür Evi tekrar restore edilerek, 2017 yılında Sille Müzesi olarak tekrar hizmete açıldı.

Aya Elenia Müzesi

Bizans dönemine değinen eserin, giriş kapısı üzerindeki kitabede yapının 327 yılında İmparator Konstantin’in annesi Helene tarafından inşa ettirildiği belirtilmektedir. Türkolog Ali Canip Olgunlu “Ayasofya / Karadaki En Büyük Yelkenli” isimli kitabında Aya Elenia’nın dünyanın ilk kilisesi olduğunu ifade etmektedir. İçyapı üzerinde Yunan harfleriyle yazılmış olan 1833 tarihli Türkçe bir tamir kitabesi bulunur. Bu kitabe, kilise tarihi hakkında bilgi verir. Geçmiş dönemde sadece kilise olarak değil I. Dünya savaşında askeriye ve sıhhiye deposu olarak da kullanılmıştır. Müze içerisinde Kubbe kasnağında Hz. Musa, Süleyman, Davud ve Danyal peygamber tasvirleri yerleştirilmiştir. Yakın zamanlara kadar harabe halde olan kilise, Selçuklu Belediyesi’nce restorasyonu gerçekleştirilerek müzeye dönüştürüldü.

Zaman Müzesi

Zaman müzesi, Sille’de Baraj yolunun güney-batı kısmında kalan mezarlığın üzerinde yer almaktadır. Tek gözlü bir kilise olan yapı Tepe ya da Küçük Kilise olarak da adlandırılmaktadır. Selçuklu Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Sille Şapeli’nde kurulan Türkiye’nin ilk Zaman Müzesi’nde, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait zaman ile ilgili birçok nadide eser sergileniyor. Müzenin ilgi çeken eserleri arasında; Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait özel tasarım saatler, Osmanlı paşaları tarafından düzenlenen ve genel kullanıma tanzim edilen ruznameler, cep ve masa takvimleri ve resmi dairelerde kullanılan el yazma baskı takvimler yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.