Otomobil Sektörü Kurban Bereketi Yaşadı

Otomobil Sektörü Kurban Bereketi Yaşadı

Otomobil piyasasının kurban bayramı öncesi hareketli geçtiğini ifade eden Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem Bayram sonrası özellikle binek otomobil satışlarında yavaşlama olduğunu söyledi.

Döviz kurunun sürekli aşağı yukarı oynaması araç alımı yapacaklar için hep bir umut ve fiyatların düşeceği algısı oluşturuyor ve tedirginlik oluşuyor diyen Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, “Döviz kuru bugün için yüksekte duruyor. Ülke olarak tüm piyasanın nabzı tamamen döviz kuruna bağlanmış durumda. Ama genellemeye baktığımızda döviz kuru yükseldiğinde akabinde, hemen zam yapılıyor ama kur düşünce asla o hassasiyet sağlanmıyor” dedi.

İNSANLARIN ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR

Otomobil sektörü hakkında önemli bilgiler veren Başkan Abdullah Acıbadem, “Otomobil piyasası Kurban bayramı öncesi hareketli günler yaşadı. Adeta Kurban Bereketi yaşadı. Bayram sonrası özellikle binek otomobil satışlarında yavaşlama var. Bu hareketli ve durağan dönemler elbette yaşanacak. Konuya genel olarak bakacak olursak pandemi süreci ile adeta altını ve tüm yatırım araçlarını geride bırakan otomotiv sektörü tam bir yatırım aracı oldu. Bu arz talep tamamen piyasanın dengesini alt üst etti. 2020 yılının başına baktığımızda o gün fiyatı 150 bin lira olan bir araç 30 ay gibi zaman sonrasında bu araç bugün 700 bin lira civarında yüzde 400-500 gibi büyük bir fark ve artış var. İlk defa araç alacaklar için araç fiyatları adeta uçurum gibi ama mevcutta elinde araç olan değiştirirken mevcuttaki aracından ötürü diğerine göre daha rahat Ama 3 yıl önce az fiyat farkı ile üst model alabilen bugün 3-4 kat fiyat farkı eklemek zorunda. Arabaları lütfen yatırım aracı görmeyin. Biz her daim bunu dile getiriyoruz. Bu sistemde araçları yatırım aracı olarak görmek yanan ateşe adeta odun atmaya benziyor. Arz talebin artması fiyatların artmasına ve ön önemlisi birçok marka birçok sıfır araç satan bazı bayilerin stokuna baktığımız da araç yok diyor ve 3-5 ay sıra yazıyor” diye söyledi.

ÜLKEMİZE ARAÇ GELMİYOR MU?

Bayilere ve distribütörlere gelen araçlar hakkında da bilgi veren Başkan Abdullah Acıbadem, “Araç önceki yıllara göre kısıtlı geliyor ama sonuçta gelen araçlar kimlere satılıyor asıl problem burada. Her zaman dile getiriyoruz ve takipçisi olacağız. Gümrükten ülkemize giren araçlar distribütörlerin bayilerine dağıttıkları araçları bazı araç bayilerinin kurdukları kiralama Şirketlerine araçları fatura edip el altından yüzde 15-25 arası daha fazlasına kar edip satıyorlar. Ve bu araçların aradaki kar oranları çoğu firmada vergisiz elden alınan para. 2021 yılı 25 Aralık’ta Cumhurbaşkanı’mızın Kur üzerinde ki müdahalesi ile olmayan bayilerde ki araçlar bir anda satışa çıkmaya başladı. Bugünlerde de bayilerde hareketlilik başladı olmayan araçlar gün yüzüne satışlara çıkmaya başladı. Hep dile getiriyoruz bizim ülke olarak bu kadar araca ihtiyacımız yok. Bekleyen araçların satışa çıkması gerekiyor” diye ifade etti.

ARAÇ FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Başkan Abdullah Acıbadem, “Araç fiyatları eğer kura bir müdahale olursa, direk fiyatları etkileyecek ve yüzde 20 civarında düşüş sağlar. Artık dünya Elektrikli Araçlara geçiş sürecinde. Bizde bunun devrimini yerli milli arabamız TOGG ile yapacağız. Yapılan ÖTV düzenlemesi elektrikli araçların fiyatlarının diğer benzin ve dizel Araçlara göre daha ekonomik gösteriyor. Ama elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının bir an önce yaygınlaşması gerekiyor. Şarj istasyonlarının artması elektrikli araçların talebini çok artıracak” dedi.

KİRALIK ARAÇ PİYASI

Acıbadem, “Odamıza kayıtlı 80 civarında Oto Kiralama, Rent e car firmamız var. Bayram öncesi kiralık araç bulunması çok zordu. Öncesinde rezervasyon yapan haricinde talep etmek çok zordu. Yurt dışından gelen gurbetçilerimizin izin süresi ortalama aylık araç kiralamaları yaz günü için Rent e car piyasasının adeta harmanı diyelim. En ucuz araç günlük 350-400 liradan başlıyor. Araç modeline ve segmentine göre fiyatlar yukarıya doğru çıkıyor” diye sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.