Selçuk Üniversitesi 14’üncü oldu

Selçuk Üniversitesi 14’üncü oldu

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond'ın (QS) "Dünya Üniversite Sıralaması: Sürdürülebilirlik 2024" listesi yayımlandı.

Bilimsel projeleri, teknik ve fiziki alt yapısı, öğrencilere sunduğu sosyal imkanlar gibi birçok alanda örnek olan Selçuk Üniversitesi, Türkiye’de 14’üncü olarak başarısını bir kez daha kanıtladı.

QS Sürdürülebilirlik 2024’te dünyadan bin 401 üniversite sıralamaya girdi. Bu yıl ikinci kez yapılan QS Sürdürülebilirlik 2024 dünya sıralamasında Selçuk Üniversitesi, Türkiye’de sıralamaya dahil olan 24 üniversite arasında 14’üncü olmayı başardı. Selçuk Üniversitesi, QS Sürdürülebilirlik 2024 dünya üniversiteleri sıralamasında 961-980 bandında yer alırken dünyada Çevresel Sürdürülebilirlik’te 404’üncü sırada yer aldı.

QS World University Rankings 2024’de, veri toplama sisteminde yapılan değişiklikler kapsamında üniversitelerin çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) zorluklarını aşma konusunda nasıl harekete geçtiğini gösteren bir çerçeve sunmak üzere “Sürdürülebilirlik” başlığı altında yeni bir değerlendirme oluşturdu. QS, üniversitelerin araştırma, öğretim ve toplumsal katılım yoluyla sürdürülebilir kalkınmayı ileriye taşımak için sahip olduğu potansiyelin ortaya çıkarılmasını hedefledi.

QS Sürdürülebilirlik sıralamasında Çevresel Etki ve Sosyal Etki olmak üzere iki kategori bulunuyor. Üniversiteler bu kategorilerin her birinde, her ikisinde ve genel olarak ayrı ayrı sıralanabiliyor. Her performans kategorisi ayrı göstergelerden meydana gelirken bunlar daha sonra her kategori için bir ağırlık oluşturacak şekilde toplanıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.