SELÇUKLU BELEDİYESİ’NDEN YAYIN HAYATINA BİR YENİ ESER DAHA

SELÇUKLU BELEDİYESİ’NDEN YAYIN HAYATINA BİR YENİ ESER DAHA

Selçuklu Belediyesi, Klasik Türk Musikisi’nin Osmanlı dönemindeki son büyük bestekarı kabul edilen Mehmet Zekai Dede Efendi’nin hayatı ve Musiki Külliyatı’nı anlatan eseri yayın hayatına kazandırdı.

Selçuklu Belediyesi kültür ve yayın hayatına kazandırdığı yeni eserlerle katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda bütün sanatı ve hayatını Konya'ya bağlamış Osmanlı'nın devrinin son büyük bestekarı olan Mevlevi bestekarı "Hace Hafız Eyyübi Mehmet Zekai Dede Efendi Hayatı ve Musiki Külliyatı" isimli eser yayın hayatına kazandırıldı.

Tek ciltten oluşan eser Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Yardımcısı Hafız Ahmet Çalışır'ın katkıları ile hazırlanıp hayata geçirildi. Eserde Mehmet Zekai Dede Efendi Hayatı ve külliyatlarından oluşuyor.

Başkan Pekyatırmacı "Medeniyetin merkezlerinden biri de Konya'dır"

Kültür hayatına yeni bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak temel belediyecilik faaliyetlerimizin yanında spordan kültüre, eğitimden sosyal yaşama birçok anlamda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımız kapsamında yeni bir eseri daha yayın hayatına kazandırdık. Tarihi geçmişimize baktığımız zaman göreceğimiz ilk şey medeniyetimizin kurulmuş şehirlerden yükselmiş olduğudur. Bu anlamda medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biride Konya'dır. Selçuklu Belediyesi olarak Konya ve Anadolu'da barınan bin yılı aşkın Türk İslam tarihine saygıyı önceleyerek bu çalışmaları yerine getirmenin gayretindeyiz. Bu bağlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni Yardımcısı Hafız Ahmet Çalışır üstadın hazırladığı bu eser; yerel yönetim olarak, yerli, milli ve uluslararası sorumluluklarımıza karşılık gelmektedir. Kendisine, bu eserin ortaya çıkmasına emek veren tüm sanatsever dostlara ve emeği geçen çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Elbette bugünün ve yarının dünyasında hayırla anılmak en güzelidir. Selçuklu Belediyesi olarak kültürel mirasımızın hak ettiği ilgiyi sürdürmeye ve bu mirası aktaracak eserleri yayın hayatına kazandırmaya devam edeceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.