SIFIR ARAÇLAR KARABORSADA

SIFIR ARAÇLAR KARABORSADA

Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem, Araç bayilerinin karaborsa araç sattığını ifade ederek, Sıfır Araç Satan Bayilerin kapsamlı bir denetime girmesi gerektiğini söyledi.

Kurban Bayramı öncesine kadar hiç olmayan sözde araçlar Kurban Bayramı sonrasında piyasaya çıkmaya başladı diyen Konya Oto Galericiler Odası Başkanı Abdullah Acıbadem yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Herkes işini yapsın

Acıbadem, “Araç Bayilerine araçlar gelmeye başladı. Ya da bekleyen araçlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Son iki yılda kurulan kiralama şirketlerinin incelenmesini talep ediyoruz.

Pandemi süreci ile başlayan tedarik de çip krizi ham madde sıkıntısı ile ülkemize giren araç sayısı yarı yarıya azaldı. Ama bunu fırsata çeviren ve karaborsa araç satan araç bayileri bunu şimdiye kadar iyi kullandı. Oto Galerici esnafına iftira atıldı. Galericilerin stok yapma şansı yoktur. Oto galericiler bayilerden stoklu araç alma şansı yoktur. Sıfır araç satan araç bayileri Galerici esnafından çok ikinci el araç alıp satıyor. Herkes işini yapsın. Sıfır araç satan bayilerin de bulundukları illerin oto galericiler sitelerinde bu iş için yer açmaları gerekiyor.

Sıfır araç Bayii ismini kullanarak yönetmelik haricinde araç satıyorlar” dedi.

Otomobil almak hayal oldu

Bugüne baktığımızda asıl sorun araçların fiyatlarının artışının sebebi bayilerin çoğunun distribütörün internet web sitelerindeki güncel fiyatların üzerinde araç satmasıdır diyen Abdullah Acıbadem, “Bazı bayileri fatura tutarı haricinde yüzde 10-15 arası parayı elden isteyerek araç satıyor. Bunu birçok firma yetkilisi şirket sahibi bilgisinde yapılırken haricinde firma da çalışan satış yetkilisi personeli el altından para alıyor ve araç temini ediyor.

Bu iş artık raydan çıktı tamamen kara borsaya döndü. Geçen hafta Konya Oto Galericiler Odası Başkanlığı olarak Şehrimize Konya’mıza ziyarete gelen Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’a konu ile ilgili bilgi verdim sektörün şuan ki durumu ve sıkıntılarımız ile alakalı bir dosya hazırlayıp Bakanımıza teslim ettim. Bakanımıza ilgi ve desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Konya Ticaret İl Müdürlüğümüz ile sürekli irtibat halindeyiz. Sayın Müdürümüz Mustafa Çağlayan ‘da bayiye araç almaya gidenlerin fatura harici elden gayri resmi para isteyen bayileri taraflarına bildirilmesini talep ediyor. Afaki artışlarla en zirveyi gören otomobil piyasası olan halkımıza vatandaşımıza oldu. Otomobil almak neredeyse hayal oldu. Bizler piyasanın düşmesini ve tüm vatandaşımızın iki yıl öncesinde ki gibi rahat araç alabilmesini istiyoruz” diye söyledi.

Otomobil artık lüks değil tamamen ihtiyaçtır.

Artık otomobili yatırım aracı görmekten vazgeçin diyen Başkan Abdullah Acıbadem, “ Otomobil bir yatırım aracı değildir. Kimse yatırım amaçlı otomobil almasın. Arz taleb doğrultusunda fiyatların artmasının kimseye faydası yok. Esnaf eridi pandemi den önce stokunda bulunan araç sayısını incelediğimizde kesinlikle yüzde 15-20 arası düşüş sağlandı. Rakamların artmasının bir önemi yok çünkü paranın alım gücü düştü. Araç stok sayısı ile bunu net görebiliyoruz. Esnaflarımıza uyarımız! Alacağınız Araçlara dikkat edin. Gerçek değerini yansıtmayan araç piyasası bugün en tavanı yaşan araçlar son 20 gün içinde yüzde 5-10 civarında geri saldı. Ve araçlar bugün halen gerçek değerinde değil. Fiyatların daha da geri geleceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.