Hububat fiyatlarına Konyalı çiftçilerden ortak tepki! "Çiftçi borcunu ödeyemez, ekim yapamaz"

Hububat fiyatlarına Konyalı çiftçilerden ortak tepki! "Çiftçi borcunu ödeyemez, ekim yapamaz"

Konya'daki ziraat odaları, 2024 yılı hububat alım fiyatlarının açıklanmasının ardından fiyatları yetersiz görüp tepki gösterdi. Odalar adına konuşma yapan Rıfat Kavuneker tepkisini "Çiftçi borcunu ödeyemez, tekrar ekim yapamaz" ifadesiyle dile getirdi.

2024 yılı hububat alım fiyatlarının açıklanması üzerine fiyatları yetersiz gören çiftçiler isyan etti. Fiyatların açıklanmasının ardından basın açıklaması yapan Konyalı ziraat odası başkanları ortak açıklamada bir araya geldi.

Karatay Ziraat Odası toplantı salonunda bir araya gelen başkanlar adına konuşan Karatay Ziraat Odası Başkanı Rıfat Kavuneker ifadelerinde; bu fiyatların çiftçiyi zor duruma sokacağını, fiyatların bu şekilde sabit kalması durumunda bir dahaki sezonda çiftçilerin ekin yapmalarının çok zor olacağını belirtti.

Rıfat Kavuneker "Malum Türkiye'de hasat başladı. Dört gözle beklediğimiz buğday ve arpanın alım fiyatları TMO tarafından açıklandı ve açıklandığı an itibariyle Ziraat Odası Başkanlarımızın telefonları susmadı. Bu açıklanan hububat alım fiyatları üzerine basın açıklamasını yapma gereği gördük.

whatsapp-image-2024-06-07-at-15-33-40.jpeg

"ÇİFTÇİ BORCUNU ÖDEYEMEZ, EKİM YAPAMAZ"

Bu yapılan fiyat uygulaması yanlıştır. Bu açıklanan fiyat çiftçinin sonu demektir. Çiftçi bu fiyatla bir yıl geçinecek ve bir yıl boyunca tekrar tarlasına masraf edecek ve geçmiş yıldaki borçlarını ödeyecek aynı zamanda yeni yatırım yapacaktır. Bu mümkün değil onun için hükümetimiz bir an önce bu fiyat politikasını yeniden gözden geçirilmesi ve fiyat artışı veya desteklerin arttırılması noktasında acilen düzenleme yapılmalıdır. Eğer açıklanan fiyatlar revize edilmezse bu çiftçi borcunu ödeyemez ve tekrar ekim yapamaz.

"FİYAT POLİTİKASININ GÜNCELLENMESİNİ İSTİYORUZ"

Ülkemizde girdi maliyetleri artarken resmi enfasyonun yüzde 75 olduğu TÜİK e göre resmi girdi maliyetleri yüzde 60 olduğu açıklanırken yapılan yüzde 12 lik zam kabul edilemez. Bu hububat üreticisinin sonu olur. TZOB ve odalarımızın buğday maliyetinin 10.87 TL olarak açıklarken hükümetimizin geçen yıl açıkladığı buğday fiyatı 8.250 TL iken bu yıl açıklanan 9.250 TL ekmeklik buğday fiyatı kabul edilemez. Bütün bunların yanında bazı STK temsilcileri piyasadan ve üretim maliyetlerinden bir habermiş gibi fiyatlardan memnuniyet bildirmesi anlaşılır gibi değildir ve kabul edilemez. Üreticiler olarak hükümetimizden fiyat politikasının gözden geçirilip güncellenmesini bekliyoruz. Saygılarımızla" diye konuştu.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.