Selçuklu Seyir Tepesi, Dünya Temizlik Günü etkinliğine ev sahipliği yaptı

Selçuklu Seyir Tepesi, Dünya Temizlik Günü etkinliğine ev sahipliği yaptı

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi, tüm dünyada çeşitli etkinliklerle çevre temizliğine ve farkındalığına dikkat çekilen Dünya Temizlik Günü’ne Selçuklu Seyir Tepesi’nde düzenlenen etkinlikle eşlik etti.

Çevre ve sıfır atık projeleri alanında örnek çalışmalara imza atan Selçuklu Belediyesi çevre duyarlılığı ile ilgili her platformda yer alıyor. Dünya Temizlik Günü’nü de Selçuklu Belediyesi, Kent Konseyi Çevre ve Sıfır Atık Meclisi Çevre ve Sıfır Atık Platformu gönüllüleri ile birlikte Selçuklu Seyir Tepesi’nde bir etkinlik düzenledi. Etkinlikle çevre duyarlılığına ve sıfır atık bilincinin artırılmasına dikkat çekildi.aw032245-03.jpg

“ÇEVRE TEMİZLİĞİ NOKTASINDA İLKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Dünya Temizlik Günü’nde belediye olarak çevre bilincine katkıda bulunmak adına etkinlik düzenlediklerini ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Önemli günde biz de Selçuklu Belediyesi olarak Kent Konseyimizin Çevre ve Sıfır Atık Meclisi ile ve tamamen gönüllerden oluşan Çevre ve Sıfır Atık Platformumuzla birlikte bir farkındalık etkinliği düzenleyelim dedik. Konya’mızın artık en önemli yerlerinden biri olan Seyir Tepesi’nde vatandaşlarımızla, hemşehrilerimizle birlikte bugünü en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Öncelikle bizimle birlikte burada olan bütün çevre gönüllülerimize teşekkür ediyorum ve sizleri tebrik ediyorum. Hakikaten burada Selçuklu'muzda hem Çevre Sıfır Atık Meclisimizin hem de Çevre Sıfır Atık Platformumuzun çok büyük emekleri, katkıları var. Sadece bu özel günlerde değil, bu özel günlerin dışında da ben biliyorum ki çevreyle ilgili etkinlikler, organizasyonlar yapıyorlar. Farkındalık oluşturmak için değişik çalışmalara imza atıyorlar ve bunların neticesini de en güzel şekilde görüyoruz. Dışarıdan gelen misafirlerimiz diyorlar ki Konya ne kadar temiz. Selçuklu ne kadar düzenli, parkları, bahçeleri, yolları çevre ne kadar güzel diyorlar. İşte bu güzelliğin içerisinde sizlerin, gönüllülerimizin de çok büyük emekleri var. Ben hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

aw032245-04.jpg

“DOĞAMIZI EN İYİ ŞEKİLDE MUHAFAZA ETMEMİZ GEREKİYOR”
Belediye olarak çevre konusunda hassas olduklarını ifade eden Başkan Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak çevre konusunda çok hassasız. Özellikle sıfır atık programına çok büyük önem veriyoruz ve bu konuda önemli çalışmaları yürütüyoruz. Türkiye'deki Çevre Sıfır Atık Müdürlüğünü ilk kuran belediyeyiz. Çevre Sıfır Atık Meclisi'ni ilk kuran belediyeyiz. Daha henüz Sıfır Atık Programı başlamadan geri dönüşümle ilgili çalışmaları başlatan ve bu konuda önemli mesafeleri kat eden ilk belediyeyiz. İlkleri bünyemizde barındırıyoruz. Ama ilk olmak sadece bu kurumları oluşturmakla olmuyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Şu anda Selçuklu'muzda bütün sitelerimizden geri dönüşüm atıklarını ayrı topluyoruz ve bunları en iyi şekilde değerlendiriyoruz. Sadece sitelerimizdeki geri dönüşüm atıklarını ayrı toplamıyoruz. Farklı mahallelerde oluşturduğumuz Atık Getirme Merkezleriyle birlikte Atık Kumbaram projesiyle birlikte artık çevremizdeki ve doğadaki atıkları da vatandaşlarımız gönüllülerimiz topluyorlar, bize getiriyorlar. Bunun karşılığında üyelik sistemiyle onlara verdiğimiz kartlara puan yüklüyoruz ve hem atıkları dönüştürmüş oluyoruz, hem de vatandaşlarımızın, hemşerilerimizin bütçelerine, aile bütçelerine katkıda bulunuyoruz. Bu topladıkları puanlarla marketlerden alışveriş yapabiliyorlar. Restoranlardan yemek yiyebiliyorlar. Hem çevreye katkıda bulunmuş oluyorlar hem de kendi aile ekonomilerine katkıda bulunmuş oluyorlar. Bunlarla da kalmıyoruz pazar yerlerinden, sebze halinden, lokantalardan, otellerden topladığımız organik atıklar ve parklardan elde ettiğimiz bitki organik atıklarıyla gübre elde ediyoruz. Bütün bu organik atıklarımızı ve bitki atıklarımızı çok düzenli bir şekilde Park Bahçeler Müdürlüğümüzün belirlediği sahada organik olarak gübreye dönüştürüyoruz ve çok verimli bir gübreyi elde ediyoruz ve bunları da parklarımızda kullanıyoruz. Yine bu konuda önemli farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atıyoruz. Pek çok ödülü de bu konuda yaptığımız çalışmalarla bu zamana kadar aldık. Çevre bizim için çok önemli. Çevremizi, doğamızı en iyi şekilde muhafaza etmemiz gerekiyor. Bu dünya bizim. Bugün hepimiz iklim değişikliğinden bahsediyoruz. Hava sıcaklıklarının artmasından düzensiz yağışlardan bahsediyoruz. İşte bunların hepsi aslında bizim doğayı kirletmemizden ve doğanın dengesini bozmamızdan kaynaklanıyor. Biz doğamızı, çevremizi ne kadar temiz tutarsak, düzenli tutarsak doğa da, çevremiz de bize o denli hem güzelliklerini gösterecek, hem de bereketini gösterecek. Bu noktada inşallah çalışmalarımız bundan sonra da en iyi şekilde devam edecek. Biz çevremizle, doğamızla barışık bir şekilde belediye olarak da, sivil toplum örgütlerimiz olarak da Çevre Sıfır Atık Meclisimiz olarak da çalışmalarımızı bundan sonra da sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.


AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan da böyle anlamlı bir etkinliğe imza attıkları için Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’ya teşekkür etti. Seyir Tepesi’ndeki yürüyüş AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan ve Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın “Sıfır Atık” konulu sergiyi gezmesi ve günün anısına çevre gönüllüleri ile fotoğraf çektirmesiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.