Başkan Koçak Uyardı! “Antimikrobiyal Direnci Birlikte Önleyebiliriz”

Başkan Koçak Uyardı! “Antimikrobiyal Direnci Birlikte Önleyebiliriz”

Konya Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mesut Koçak,18-24 Kasım ’’Dünya Antimikrobiyal Direnç Farkındalık Haftası’’ dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı.

Antibiyotiklere Dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle her yıl Dünya’da yaklaşık 720 bin kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Başkan Koçak, antimikrobiyal direnç gelişimi önlenemez ve etkili antibiyotikler geliştirilemez ise 2050 yılında yaklaşık 10 milyon insanın öleceği rapor edilmektedir.” diye söyledi.

18 Kasım ’’ Avrupa Antibiyotik Farkındalık Günü’’nün önemine değinen Başkan Mesut Koçak, Halk sağlığını ve hayvan sağlığını tehdit eden antimikrobiyal dirençlilik farkındalığını arttırmak ve antimikrobiyallere dirençli enfeksiyonun yayılmasını önlemek amacı ile her yıl 18 Kasım'ı içine alan hafta "Dünya Antimikrobiyal Direnç Farkındalık Haftası" olarak kutlanmaktadır.” dedi.

Başkan Koçak açıklamasında, “Antibiyotik Direnci Üçlü Organizasyonu – Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)- 2023 yılı Dünya Antimikrobiyal Direnç Farkındalık Haftasının temasını, “Antimikrobiyal Direnci Birlikte Önleyebiliriz.” olarak belirlemiştir. Hafta boyunca düzenlenen çeşitli etkinliklerle, antibiyotik direnci ve tehlikeleri detaylı olarak ele alınarak, kamuoyunu bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amaçlanmaktadır.” diye ifade etti.

ANTİBİYOTİKİN BULUNMASI DÖNÜM NOKTASI OLMUŞTUR

Antibiyotiklerin bulunması, sağlık alanında önemli bir dönüm noktası olmuştur ifadelerini kullanan Başkan Koçak, “İnsan hayat kalitesine ve yaşam süresine önemli katkılar sağlamıştır. Antibiyotiklerin bu katkısının devamı, doğru teşhis ve uygun ilacın yeterli sürede ve uygun şekilde kullanılması ile mümkün olacaktır. Ancak; bu sınıf ilaçların aşırı ve uygunsuz kullanımı, bu ilaçlara karşı direnç sorunu yaşanmasına sebep olmuştur. Ve tüm dünyada önemli bir halk sağlığı problemine dönüşmüştür. Antibiyotikler, akılcı olmayan kullanımının yol açtığı sıkıntılar bakımından da, yalnızca bireyi değil; toplumu, doğayı ve gelecek nesilleri de etkilemesi ile diğer ilaçlardan ayrışıyor.

Akılcı olmayan antibiyotik kullanımı ile yapılacak mücadele; başta tüm sağlık çalışanlarının olmak üzere, ilaç sektörünün, halkın, kamu kurumlarının, meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının en başta gelen sorumluluğudur.

Son 20 yılda yeni bir antibiyotik grubu elde edilmemiştir. Gelişen antibiyotik direnci nedeniyle, gelecek nesiller önemli sağlık problemleriyle karşı karşıya kalacaklardır. Bu nedenle; "Akılcı İlaç Kullanımı" konusu toplumun bütün kesimlerini ilgilendiren ve elbirliği ile çözülmesi gereken bir konudur.” diye söyledi.

TÜRKİYE’DE ANTİBİYOTİK KULLANIMI FAZLA

Avrupa ülkeleri arasında en çok antibiyotik yazılan ve kullanılan ülkenin Türkiye olması göz önüne alındığında, konunun Ülkemiz açısından daha da önemli olduğu anlaşılacaktır diyen Başkan Koçak,

“Dirençli bakteriler tarafından ortaya çıkan hastalık sayısının arttığı ve antibiyotik direncinin halk sağlığı için birincil tehdit haline geldiği görülmektedir. Bu günkü verilere göre; Antibiyotiklere Dirençli bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar nedeniyle her yıl Dünya’da yaklaşık 720 bin kişinin hayatını kaybettiği, antimikrobiyal direnç gelişimi önlenemez ve etkili antibiyotikler geliştirilemez ise 2050 yılında yaklaşık 10 milyon insanın öleceği rapor edilmektedir.

Dirençli bakterilerin gelişmesinin durdurulması ve antibiyotiklerin etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare antibiyotiklerin akılcı kullanımıdır.

Tüm canlılar ve daha sağlıklı günlerin yaşanması için antibiyotikleri hekim reçetesi dışında kullanmayalım. Gelecek nesilleri, tedavi edilemeyen hastalıkların kucağına atmayalım.” diye sözlerine ekledi.

mesut-kocak.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.