Ankara Büyükşehir Belediyesi "Smart Ankara Projesi"ni hayata geçirecek

Ankara Büyükşehir Belediyesi "Smart Ankara Projesi"ni hayata geçirecek

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa iklim ve çevre hedeflerine ulaşmak ve kent içi ulaşım problemlerini çözmek amacıyla bisiklet paylaşım sistemi "Smart Ankara Projesi"nin hayata geçirileceğini bildirdi.Belediyeden yapılan açıklamada,...

ANKARA (AA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi, Avrupa iklim ve çevre hedeflerine ulaşmak ve kent içi ulaşım problemlerini çözmek amacıyla bisiklet paylaşım sistemi "Smart Ankara Projesi"nin hayata geçirileceğini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının koordinasyonda yürütülen projeyle birlikte Ankara'nın "Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı"na (SUMP) kavuşacağı belirtildi.

İki yıl boyunca devam edecek projenin geliştirilme sürecinin her aşamasında hem sektör temsilcileri hem de vatandaşlarla yakın temasta bulunularak geri bildirim alınacağı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EGO Genel Müdürlüğü Ulaşım Teknolojileri Daire Başkanı Bülent Özkan, SUMP'un 22 Ağustos'ta başladığını duyurdu.

Projenin iki bileşenden oluştuğunu açıklayan Özkan, "Bunlardan ilki daha önce başlattığımız mal alımıydı. İkinci faz olan Kentsel Hareketlilik Planı'nın hazırlanması süreci ise başlamıştır. Ankara’da karbon salımının azaltılması, mikro mobilitenin yaygınlaştırılması, vatandaş katılımının ön plana alınması, bisiklet paylaşım sisteminin harekete geçirilmesi bu planlama çalışmalarının ana eksenini oluşturuyor. Projeyle beraber Ankara'nın çevreci, sürdürülebilir ulaşım olanaklarına kavuşması sağlanacak." ifadesini kullandı.HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.