KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Karaman'da

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Karaman'da

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ilk görev yerine uğurlanan Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'ne ilişkin, Akdeniz'deki gelişmelerle KKTC'nin statüsünün yükseldiğini, bunun kendilerine güç kazandırdığını söyledi.

Tatar, birtakım ziyaretler için geldiği Karaman'da Valiliği ziyaret etti. Tören mangasını ve Kıbrıs gazilerini selamlayan Tatar, Valilik şeref defterini imzaladı.

Tatar, burada yaptığı konuşmada, Karaman'a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile yakın ve güçlü ilişkilerin daha da gelişeceği mesajını veren Tatar, gönül birliğinin pekiştirilmesiyle ilişkilerin en iyi şekilde sürdürülmesini temenni etti.

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti'nin Akdeniz'e ilişkin sürdürdüğü politikaların önemine değinerek şöyle konuştu:

"Abdülhamid Han Sondaj Gemisi'nin sefere çıkmasıyla Doğu Akdeniz'deki zenginliklerin keşfedilmesinde bir adım daha atılmış oluyor. Bütün bu münasebetler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de rolü ve önemi vardır. Çünkü netice itibarıyla KKTC, Doğu Akdeniz'deki bir Türk devletidir. Dün akşam görüştüğüm Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev de dahil diğer devlet başkanlarına dedim ki 'Doğu Akdeniz'deki bu Türk devleti İslam aleminin de bir parçasıdır. Türkiye Cumhuriyeti ile en iyi ilişkileri sürdürmek suretiyle Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarımızın korunmasında KKTC'nin statüsünün de zaman içerisinde daha da yükseldiğini görüyoruz. Bütün bu gelişmeler bize güç vermektedir."

"Türkiye Cumhuriyeti, KKTC'nin her zaman yanındadır"

Kıbrıs Türk halkına karşı bugün bazı haksızlıkların halen sürdüğüne işaret eden Tatar, şöyle devam etti:

"Bu haksızlıklar ambargo anlamında devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğiyle hamdolsun aşama aşama KKTC'yi geliştirmekteyiz. Dolayısıyla dünyaya her platformda verdiğimiz mesaj, KKTC, haklı davasına sahip çıkmıştır, çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, KKTC'nin her zaman yanındadır. Doğu Akdeniz'de yükselen statüsüyle ve değeriyle ekonomik anlamda da KKTC'yi güçlendirmekte. KKTC halkının dünyada gerek turizmde, gerek öğrenci akışında, gerek ticarette her türlüsüyle tanınmamışlığın olumsuzluklarına rağmen başarıyla bu işleri sürdürmekte olduğunu görüyoruz."

"Gözlemci üye olduğumuz için oyunlara katılamadık"

Tatar, Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'na KKTC gençliğinin katılamadığını belirterek şunları kaydetti:

"Biz siyasi nedenlerden dolayı İslam İşbirliği Teşkilatında gözlemci üye olarak bulunmaktayız. Tam üye değiliz. Gözlemci üye olduğumuz için oyunlara katılamadık. Gençlerimiz tabii üzüntü içindeydi. Dün de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da desteğiyle çeşitli temaslarda bulundum, bu sıkıntıyı aktardım. Netice itibariyle KKTC ve halkı kendi gençliğiyle her platforma katılmak ister. En doğal hakkıdır. Zaten spor kardeşliktir, dayanışmadır ve güzelliklerdir. Temennim ve dileğim, kendi halkıma da seslenmek istiyorum; yaptığım temaslar ve Türkiye'nin desteğiyle inşallah önümüzdeki oyunlarda, 2025 yılı olarak tahmin edilmektedir, KKTC'nin Türk gençliği de orada yerini alır. Bu beklentimiz ve temennimizdir."

"Muhteşem açılış töreniyle hep birlikte gurur duyduk"

Konya'da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları'nın açılış törenine ilişkin ise Tatar, "O muhteşem açılış töreniyle hep birlikte gurur duyduk. O sahada, o görkem ve organizasyon... Bütün bunlar elbette Türkiye'nin büyüklüğüdür ve gücüdür. Dolayısıyla bir kez daha Karaman'dan akşamki oyunlarda o güzellikleri, sergileyebilen ve düzenleyebilen Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm kurum ve kuruluşlarını selamlıyorum. Kendilerini tebrik etmek istiyorum." ifadesini kullandı.

Tatar daha sonra Valilikte bir araya geldiği Kıbrıs gazileriyle sohbet etti.

Tatar'a, Vali Tuncay Akkoyun, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, AK Parti Karaman milletvekilleri Recep Şeker, Selman Oğuzhan Eser ile CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı da eşlik etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.