Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Gençler Geleceğimiz

Geleceğin yaşanılır olması için gençler, bilimin ve aydınlığın mimarlarıdır. İstenilen hedeflere ulaşmak için gençleri çok iyi eğitmeliyiz. Yaşlılık yaşamın yavaşlaması ise, gençlik kıvılcım değil parlak güneşidir. Geleceğin en verimli toprağı gençlerdir. Çoraklaşmamış, verimi azalmamış yaşlıların yerini alan gençlerdir. Bir bitki için hava, su, güneş neyse toplumun umudu olan gençlerde odur. Gençleri iyi eğitilmeyen, toplumun geleceği çorak toprak gibidir. Çorak topraklardan ne kadar uğraşsan istenilen verimi alamazsın.

Gençleri günümüze ve geleceğimizi hazırlayacak eğitimle donatılmalıdır. İyi eğitilmiş, elit beyinlere ihtiyacı var yurdumuzun. Bunlar yurt dışına çıkarlarsa da daha donanım olarak geri dönmelidirler. Özgürce çalışabilecekleri ortamlar hazırlanmalıdır. Eğitilmiş gençleri, elit beyinleri dışarıya kaptıran toplum çıraklaşır. Kalkınma için bilimi öğrenen, teknoloji kullanabilecek gençler yetiştirmemiz lazım. Kalkınma için bilimi teknolojiyi kullanacak, geliştirecek genç beyinlere gereksinim vardır. Çorak topraklardan verim alamayacağımız gibi, eğitilmiş beyinleri olmayan toplumlarda kalkınamaz. Genç beyinleri önemseyerek, bilimsel eğitim mutlaka verilmelidir.

Atatürk gençliği önemsemiş, aydınlık geleceği onlar da görmüştür. Güven ve huzur içinde Cumhuriyeti gençlere gönül rahatlığı ile bırakmıştır Atatürk. Uygar ve çağdaş geleceği iyi yetişmiş gençlerde görür lider. Gençlere özgürlüğü, rahat çalışma ortamı hazırlanır. Özgürce üreterek kalkınma ve gelişme sağlanır milletçe. Yaşının yanında beyniyle genç olandır. Milletin yararına olumlu katkıları sunabilen gençtir.

Genç yaşta mazlum milletlere umut olur Mustafa Kemal. Hindistan'da hapishanede olan bağımsızlık lideri Nehru, Atatürk'ü örnek almıştır. Derin saygı ve sevgi ile bağlanmıştır Atatürk'e. Kendi yurdunu kısıtlı imkanlarla kahramanca savundu diye hayranlık duyar Atatürk'e. Biz Samsun'a attığı ilk adımdan itibaren derin saygı duyduk. Hala kendi yurdunda anlamayanlar olsa da anlayanlar yeter. Mustafa Kemal çok iyi yetişmiş bir gençti. İyi yetişmiş olması çağdaş bir millet oluşumunu sağladı. İyi yetişmiş elit beyinler dünya insanıdır, Her ülke pasaport vermeye vatandaşlık vermeye sıraya girer. Onun için gençleri çok iyi yetiştirelim diyoruz. Onları ait olduğu topraklarda tutmayı başarabilmeliyiz.

Hindistan'ın kurucu lideri Gandi Atatürk'e hayranlık duymuş örnek aldığı lideri olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk İngilizleri yenmeden biz onları ilah sanırdık yenilmez görürdük. Bizde Mustafa Kemal'in seçtiği yolu seçerek yendik bağımsızlığımızı kazandık diyor. Atamızın mazlum milletlere örnek olması milletimizin gururdur. Umutsuz olmayarak, herkesi eşit birey görerek, hurafeden uzak, aydın gençlik yetiştirmek çok önemlidir.

" Milletin bağrından temiz bir kuşak yetişiyor, bu eseri onlara bırakacağım" gözüm arkamda kalmayacaktır, Her koşulda Türk gençliğinin bağımsızlığını ve özgürlüğünü, Cumhuriyetini koruma bilincini beyninde ve yüreğinde taşıdığına tam olarak inanmıştır Atatürk.

Çocuğuna ve gençlerine bayram armağan etmiştir Atamız. Millet olarak Samsun'a ilk adım attığında güvendik inandık umutlandık, hiçbir zaman umudumuzu boşa çıkarmadın. Onun için her bayramlarda daha da özlemle anar, ararız. Geleceği gören özgür ve bağımsız bir ülke bırakan Atamsın.

Onun için gençler liderlerinin umudunu boşa çıkarmazlar. "Gençliği yetiştirdiğiniz onlara bilimi, kültürde olumlu fikirler veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Özgür fikirleri uygulamaya geçtiğiniz zaman Türk milleti yükselecektir diyor" Atam.

İlk adımında seni Bandırma vapurlarında, çürük, dalgalara dayanamaz parçalanır, batar dediler. Böyle bir olasılık gerçekleşmese bile düşman tarafından Bandırma vapuru batırılabilir dediler. İşgal altındaki İstanbul'da yaşamaktansa Karadeniz'de boğulmayı tercih ederim diyerek yola çıktınız paşam. Her adımında umutlarımızı, kurtuluşa özgürlüğe taşıdınız paşam.

Gençlik biat eden değil, özgürlük ışığıdırlar, Özgür iradesiyle karar verirler. Onları keyfi karanlıklara çekerek sırtına basarak yükselmeyi düşünenler boşuna hevesleniyorlar. Onlar aydınlığın bilimin ışığı olmayı seçen özgür gençlerdir.

Aydınlık içinde özgürce yurduna milletine bilimsel çalışmaları ile katkı sunabilmeliler. Teknolojiye katkıları ile mutlu yaşam kavuşturmaya çalışmalı gençlik. Onun için gençleri umudumuz, aynı zamanda geleceğimizin mimarlarıdır." Cehaleti ortadan kaldırmadan gençleri iyi yetiştirmeden yoksulluğu yenemezsin." Toplumun eğitim potansiyelini ortaya çıkarmak gerekir. Bilim ve teknoloji yolunda gerekli ortamlar sağlanarak gençlerin özgürce çalışabilmeleri sağlanmalıdır. O zaman geleceğimizden kuşku duymak gereksizdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.