Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Ses Vere Son

Veysel baba diyor ki:

Susmuş bülbülleri, güller perişan

Gark olmuş toprağa kalmamış nisan

Kükredikçe dağlara karışan

Hani Fırat ile coşan Erzincan. Demişti.

Sana doğruyu gösterecek, yerleşmiş kural, onay alacağı bilimsel çalışan kurumlara gereksinim vardır. Bunlar bozulursa doğruyu bulma zorlaşır. Her kafadan bir ses çıkar. Kimi enine, kimi de boyuna çeker. Afallar kalırsın. Her işinde, her koşulda bilimin gösterdiği yolu seçmek gerekir.

Birileri çıkıyor sevilen sanatçılara, halkın gazını almak için devlet destekliyor diyor. Devletin desteklemesindeki mahsur ne? Sen de bir gaz al bakalım alabiliyor musun? En zor olan güven kazanmadır. Halk sana güvenirse seni yarı yolda koymaz. Ve sen yolundan geri kalmazsın. Güven duyan kişiler daima senin birlikte olur. Kıskanma, çamur atma, çalış sen de yap. Toplumsal olaylara duyarlı, yardımına koşan insanları tenkit etmemek gerekir.

Deprem yayınlarının sürekli olması doğru değildir. Dışarıda olan herkesin ruhsal durumunu etkiliyor. Aynı şeyler tekrarlanır gibi yayın. Herkesi yüreğine derin acılar çöküyor. Acıdan, sütüm çekildi diye ağlayan anneler var. Umudun yeşermesi gerekirken karamsarlık yayılıyor gibi.

Herkes televizyonun başına kilitlenmişken, depremden korunmayı anlat. Binaların ayakta kalabilmesi için gerekli olanları anlat. Sığınma yerlerine ulaşmayı, içeride kaldığında nasıl korunman gerektiğinin anlatılması gerekir. Toplumda kimse bunları bilmiyor. Toplumun bütün kesimlerinin çok eksiği var. Halkın bir kısmını eğitmeye, dönüştürmek gerekir. Birlikte ve bilinçli hareket ettiğimizde neler kazanacağımız gösterilmelidir. Yurttaş olarak sorumluluklar anlatılmalıdır. İyi yurttaşlık bilinci kazanan yağmacı olamaz. Hak yemez. Millet malını koruma anlatılıp, öğretilmelidir.

Topluma doğru yolu gösterecek yayınlar yapılmalıdır. Fırsatçı, karaborsacı fırsat vermemek için çalışılmalıdır. Erdemli insanların onurunu koruyabileceği gösterilmelidir. Herkesin sonunun ölüm olduğu doğruların iyi anılacağı somut gerçeklerle anlatılmalıdır.

Örnekleri çoğaltabilirim. Objektif ve doğruyu söylemek, doğruyu yapma çalışılmalıdır. Diyeceksiniz ki bu öyle kolay mı? Bunu yapmaya ve göstermeye çalışılmak gerekir. Hırsızlığın suç olduğunu herkes biliyor. Bunun yetmediği göstereceksin. Çok zor durumda olanın malına el uzatmak en büyük suç en rezil alçaklıktır diyeceksin. AFAD görevlisiyim diyerek milletin malına el koyan göz koyan hainleri teşir edeceksin. Zorda olanların malını gerçek kişilere , ihtiyacı olana ulaşmasını ancak düşman olanlar yapar diyerek kara gömlek giydireceksin onlara.

Yurttaşlık bilincini kazandırmadan, aile, belde, yurt sevgisini anlatmak havanda su dövmektir. Yurdun malını kendi malından daha önemli olduğunu ve daha iyi koruması gerektiğini öğreteceksin. Vatandaşlık bilincine ulaşan vatanına ve milletine ihanet içinde olamaz Her insan nefes aldığı, gıda tükettiği gibi yurduna ve milletine sahip çıkmalıdır.

Türk milleti kendi yarasını saracak gücü vardır. İnsani yardıma gerek yoktur denemez. Ama olanaklar ölçüsünde seri hareket edilmelidir. Yardımlar gerekli yerlere doğru şekilde çabuk ulaştırılmalıdır. En başta barınma sağlanmalıdır. Isınma sorunu çözülmelidir. Tuvalet ve hijyenik ortam çabuk sağlanması gerekir. Her sağ çıkarılan rahat ettirilmesi gerekir. Cenazelerin kaldırılması çok iyi organize edilmelidir.

Bütün kanalların aynı şeyleri tekrar edip durmasına gerek yoktur. İzoterm ve sağlık bilgileri doğru bir şekilde verilmelidir. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Başta resmi kurumlar gerekeni yapması gerekir. Deprem en büyük doğal afettir. Yurttaşlarımızın soğuğa yenilmemesi gerekir. Sabır göstererek sorunların doğru çözülmesi gerekir.

Sürekli deprem yayınları halkımızı ruhsal yönden olumsuz etkiliyor. Tekrar tekrar göstererek, toplumun ruh sağlığını olumsuz yönde etkileme gerekmez. Doğru hedeflere doğru yayıncılık daha da başarı getirir. Seçim bitince sırtını dönen siyasetçiler bir daha halkla kucaklaşamaz. Ses ver feryatları son bulsun artık.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.