Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Vatan Şairi Namık Kemal

Kaç kişinin adı anılınca vatan akla gelir. Akla gelen Namık Kemal'dir . Akla gelebilmek için ,vatan için yaptıkların ve onurlu bir geçmişin olması gerekir. Ne mutlu ki vatan denince akla gelenlere.
Çok küçük yaşta annesini kaybetti. Bu yüreğinde büyük bir yara oldu. Anneden zorunlu ayrılığın yanında babaya da özlem duyarak yaşamak zorunda kaldı Ömrünün büyük bir kısmını dedesinin görev yaptığı yerlerde geçirdi. Belli bir yaştan sonra babasının yanına geldi. İstanbul'da döndü, babası ile yaşamaya başladı. Fikirlerinden dolayı uzaklaştırılmak istendi. Vatan sevgisi onu daima üzüntülü yaşamak zorunda bıraktı. Vatanın bağrına düşman dayamış hançeri. Yok mu kurtaracak bahtıkara madenini.
21_12_1840 yılında Tekirdağ'da doğdu,02_12_1888 yılında sürgünde öldü. Bu kısa ömründe kalıcı eserler bıraktı. Vatan şairi unvanını aldı. Vatanı anaya ata'ya da benzetti. Vatanı sevmeyen, anasını sever mi? Vatan var olduğun yerdir, anada seni var edendir. Vatanını ve atasını sevmeyen insan olabilir mi?
Çileli kısa yaşamına çok başarılar sığdırdı. İzler bıraktı ki.. Hala izleri canlı yurtseverlere ışıktır. Uzun ve sağlıklı yaşamak güzeldi. Ama yaşam seninle bitecekse? Uzun yaşasan ne fark eder.? Namık Kemal kırksekiz yıllık ömrünü ebedileştirmiştir. Anladığımız yaşam budur.
Filan adam doksan yaşında reklam gibi gösterilir. Ayağı kaydığında unutulup gidecekse bu ömrün ifadesi ne? Namık Kemal kısa yaşamıştır. Ama yurtseverlerin yüreklerinde hala yaşamaktadır ve yaşayacaktır. Onun için sönmez ışık bırakanlar, kalır dünyada.
Namık Kemal bütün akıl yolunda ilerleyen liderlere Işık olmuştur. Düşüncelerinden erdemli kişilerin hepsi faydalanmıştır. Onun fikirleri Mustafa Kemal'e de ışık olmuştur. Eserleri Mustafa Kemal'in başucu kitapları arasındadır. Baskıya karşı haksızlığa karşı yılmaz bir savaşçıdır. Özgürlük insanın temel hakkıdır dünyada. Ömür boyunca bu hatları savundu.
Modern roman yazmanın da öncüsüdür. Aynı şekilde tiyatro konusunda da çağdaş eserler vermiştir. Sanatın birçok konularında öncü olmuştur Namık Kemal. Sadece roman tiyatro eserleri yazmadı. Gazete çıkardı ,gazetede günlük yazılar yazdı . Kısaca edebi eserlerin hepsinde öncülük etmiştir Namık Kemal.
Namık Kemal aynı zamanda bir şairdir. Şiir yazmaya çocuk yaşta başlamıştır. Yaşadığı zamanda da erdemli kişiliği ile topluma ışık olmuştur. Vatan ve millet için doğruyu söylemekten korkmamış çekilmemiştir.
Kullandığı kalıpları eski olsa da içeriği yeniliklere dolu eserler bırakmıştır. Noktalama işaretlerinde ilk kullananların arasındadır. Toplumun eğitilmesine ve aydınlanmasına çok önem vermiştir. Bunun için tiyatro eserleri yazmış. Yazdığı vatan yahut silistre tiyatrosu ilk gösteriminde halkı çok etkilemiş ve olaylar çıkmıştır. Erdemli kişiler halkın sorunlarını doğru bir şekilde göstererek aydınlık yol da ilerlemelerine rehberlik eder.
Çocuklar okullarda eğitilir. Yetişkinlerde yaşam içinde sanatla eğitilir. Bunun en etkili somut örneği tiyatrodur. Vatan yahut silistre'nin ilk oynadığında halkın etkisi gözle görülmüştür.
Namık Kemal herkesi yüreğinde vatan sevgisi bırakmış, beyninde Işık olmuştur. Uzun yaşamanın önemli olduğu kadar, Eser bırakmadan topluma faydalı olmadan, yaşamak önemli değildir. Atalarımız eser olmazsa orada yerler eser demişlerdir. İşte buraya, en somut örnek, sönmeyen kırksekiz yılın ışığıdır.
Mustafa Kemal uzun mu yaşadı. Ömrünün yarısı cephelerde geçmiştir kalan ömrünü de vatana hizmette geçirmiştir. Mustafa Kemal, Namık Kemal dan dokuz yıl fazla yaşamıştır. Atatürk'ün ışığı yurdu değil ,bütün dünyayı aydınlattı. Anlamlı ömür bu değil mi? Düşman dayasın hançerini vatanım bağrına elbet çıkar kurtaracak milletini. O da Mustafa Kemal'e nasip olmuştur.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.