Yılmaz SANDIKÇI

Yılmaz SANDIKÇI

FAİZE KARŞIYIZ

Döviz yine zıpladı kontrolden çıktı. Ama bizde hiç bir suç yok! Tüm suç düşmanda! Operasyon çekiyor adamlar yaaa. Yine bir dövizi düşürme mücadelesi veriyor bizimkiler, bakalım neye mal oluyor? Bedelini kim ödüyor?

*

Faize karşı olmak başka, faize karşı mücadele etmek başka.

*

Sorgulamadan dinleyen büyükler her şeyde olduğu gibi bu konudaki siyasi söylemleri de masal tadında dinliyor. Sorgulamıyor, işin aslını aramıyor, gerçeği anlamaya çalışmıyor. Masal tadında yaşıyor. Bizim derdimiz onlarla değil, onlardan ümidi kestik zaten.

*

Büyüklerimize saygıda kusur etmeden, küçüklerimize sevgimizi göstermek için masallar ile kandırılmalarını önlemek üzere gerçeğe dair birkaç söz edelim..

*

Enflasyon ile mücadele edeceğiz diyorlar, fiyat istikrarı sağlayacağız diyorlar ama fiyatı ölçen paranın fiyatı ile oynamaktan başka bir şey yapmıyorlar. Buna para politikası deniyor! Bir de maliye politikası var, vergileri indir bindir yapıyorlar. Ya ekonomi politikaları ne durumda? Sanayi politikası, üretim politikası, tarım ve hayvanclılık politikaları ne durumda?

*

Üretimi artıracak politikaları ne kadar uygulayabiliyoruz?

*

Aynı zihniyetin vaizleri, faize karşı mücadele görüntüsünde döviz için caiz(!) fetvası veriyordu bir zamanlar. Yani paranı faize yatırmak günah ama paranı dövize yatırmak caiz diyorlardı. Bu kafa ile buralara geldik işte. Paranı dövize yatırma ama vade sonunda dövizin değeri neyse o kadar fark ödeyelim dediler iyi mi? Eee, ne oldu şimdi? O fark kimin cebinden çıkıyor bilen var mı? Günü kurtartık gibi ama yarın ne yapacağız düşünen var mı?

*

Şimdi bir de bono çıkarıyoruz;

Bakalım ne kadar gidecek?

Sonu ne olacak?

Bedelini kim ödeyecek?

Asıl, böyle sorulara kim cevap verecek?

*

Ne gariptir ki ilk cevabı veya tepkiyi konuyı en az anlayanlar veriyor! Hatta hiç anlamayanlar… Soruyu anladığı halde vececek cevabı olmayanlar susuyor ama anlamayanlar konuşuyor. Demek ki cehaleti bir silah olarak kullanan düşman yine birşeylere operasyon çekiyor. Operasyon ekonomiye değil zihinlere çekilmiş zamanında devam ediyor!

*

Hiç kimse bakıp da nerede yanlış yaptık demiyor. Ağzını açan düşmanı suçluyor! Düşman operasyon çekiyormuş paramıza! Peki siz böyle düşman operasyonlarına karşı ne tedbirler aldınız?

*

Örneğin üretimi artıracak tedbirler aldınız mı?

Örneğin ihracatı artıracak tedbirler aldınız mı?

Yetmez, ihracatı, ithalattan daha fazla artıracak tedbirler aldınız mı?

*
Tedbir almak yerine tepki vermek daha kolay değil mi? Zira sizin afranıza, tafranıza, atarınıza giderinize bağırmanıza çağırmanıza bakarak etkilenen bir kitle var içeride.

*

Ama bilin ki sesiniz hiç duyulmuyor dışarıda! Sesiniz duyulan kısmı ancak ihracatınızı ithalatınızı geçtiği oranda veya üretimizinizin tüketiminizi aştığı oranda!

*

Faizle mücadele etmek isteyen yeni nesile birkaç çalışma önerisinde bulunka istiyorum izninizle: Para nedir? Paranın fiyatı nedir? Paranın maliyeti nedir? Enflason nedir? Faiz nedir? Riba nedir? Kur’an-ı Kerim’de Arapça riba olarak ifade edilen şeyi, Türkçeye yine başka bir Arapça sözcük olan faiz ile çevirmek ne demektir? Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.