Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Bilgi ve Teknoloji İklimi Oluşturmak

Sağlıklı ve kaliteli yaşam kitap okumakla mümkündür. Kitap okuyarak dünyanın güzelleşmesine katkı sunmak gerekir. Teknoloji ve bilim yolunda çağa ayak uydura bilmek gerekir.

Çağımızdaki en önemli sorumluluklardan biri de bilgi ve teknoloji iklimini, aydınlar olarak oluşturulması gerekiyor. Tabii devlet de pozitif bakarak bütün gücüyle oluşumu kolaylaştırması gerekir. Böylece Dünya ile bilim yarışında geriden gelen değil, önden gidebilmemiz mümkün olur.

Okumayı öğrenerek kitapları severiz. Okudukça ilim kapısını açıp, içine girmeye çalışırız. İlim içinde bilim iklimi ve teknolojiyi oluşumunu geliştirmek gerekir. Böyle bir iklim oluşturulduğunda herkes buraya koşarak gelecektir. Sevdiği alanda istekli olarak çalışma yapacaktır. Çocuklara okumayı ve bilimi sevdirmektir bize düşen görevdir. Kendi istediği zaman en iyi öğrenme oluşur. Zorlama ile yol alınamaz. Yeter ki çocukları bu ilim ve bilim bahçesine çekmeyi başaralım. Onlar da merak uyandırarak heveslerini arttıralım. Tadına varınca istesek de onları oradan çekip alamayız. Böylece geleceğimizin aydınlığı başlar ve sürer gider.

Okumayan aç mı kalacak? Bilgiyi ve teknolojiyi kullanmayanlar beden işçisi olurlar. Okuyan çevresini aydınlatır. Toplumsal olarak çevresindeki insanlara ışık verir. Faydalı bulduğu bilgileri çevresine yaymaya çalışır. İyilik için çalışanlar çoğalır toplumda. Çocukların hiçbir zaman öğüde ihtiyacı yoktur. Onları çevrelerinde güzel örnekler görmek etkiler. Güzel örnekleri çoğaltmaya çalışalım hep birlikte.

İnsanoğlu okumayı bilmeden öğrenmeye başlıyor. Sözel iletişim yoluyla. Günümüzde yaygın olan televizyon, radyo ve telefonlar öğrenme aracıdır. Etrafını gözleyerek, görerek çok şeyler öğrenir çocuklar. Şimdiki çocuklar okula gitmeden telefon kurdu oluyorlar. Dedelerine ve babalarına telefonu onları öğretiyor. İşte burada duracağız. Okumayı da öğrenince gazete, dergi, kitap, dünyasına girecekler, sevdikleri alanda ilerleyecekler. Her yaşta bol kitap okuyan yeni nesiller çoğalacaktır.

Okuma ve yazmayı öğrendikten sonra hedeflerini büyütmek gerekir. En önemli kazanın çocuğun kitap okuma alışkanlığını kazanmasıdır. Okuma alışkanlığını edinen çocuk sürekli olarak kendini yeniler. Gözünün önünde dünyaya açılan pencereler çoğalır, farklı bakmayı ve düşünmeyi öğrenir. İnsani duyguları daha da gelişir. Anlama yeteneği artar. Farklı düşüncelere saygı duymayı öğrenir. Benim dediğim doğrudur fikrinden çıkarak farklı görüş ve düşüncelere saygı duymaya başlar. Herkesi dinlemeyi kucaklamayı ve anlamayı öğrenecektir. Kimseyi küçümsemeyecek kimseye tepeden bakmayacaktır. İnsanları olduğu gibi kabul ederek onlardan yeni bilgileri öğrenmeye çalışacaktır.

Şunu da öğrenecek herkes devamlı olarak aynı yerde kalmaz. El uzatanların dostluklarına sıkı sarılmayı öğrenecektir. Teknolojinin gelişmesine katkı sunacaklardır.

Her bilginin önemli ve yararlı olduğunu da öğrenecektir. Okuyarak ve öğrenerek doğru davranışlara ve bilgiye ulaşacaktır. Temel eğitim verildikten sonra çevresinde iyi örnekler çoğalır. Seviyesine uygun kitapları okutarak , okumayı sevmesi sağlanacaktır.

Okulda yaşama tek pencereden bakmamanın önemini kavratılması gerekir. Çeşitli sanat dallarına ilgi alanına göre yönlendirilmesi gerekir. Uygarlık yarışında sanatın önemli olduğu kavratılır. Yetenekleri ölçüsünde sevdiği alanda gelişim sağlanmalıdır. Öğretmenler sadece öğretmekle kalmayacak çocukların gizil güçlerini ortaya çıkararak gelişmelerini sağlamaya çalışmalıdır.

Okullar da yaşam ,bilim iklimini yaratabildiğimizde bu neslin hem kendilerine hem ülkemize hem de Dünya insanına büyük yararları dokunacaktır. Dünyada bunun çok çeşitli örnekleri vardır. Bizde de var daha da geliştirilmesi gerekir. Gelecek bilimle, teknoloji, ilimle daha da güzel olacaktır.

Türkçenin, inceliğini kavrayan çocuklar, sürekli okuyarak dünya çapında örnek yazarlarda olabilir. Örneklerimiz vardır. Yeterli değildir daha da geliştirilmesi gerekir.

En kolay kandırılanlar okumadan ve aydınlanmadan nasibini almayanlardır. Okuyarak düşüncemizi de geliştirmeyi, sorgulamayı gösterecek medeni cesaretimiz olması gerekir. Buna da okuyarak ulaşacağımız bilinmelidir. Aydınlanmaya ulaşan kişiler toplumun içinde başları dik olarak yaşarlar. Çevremizde ışık verebilmek için ışığımızın olması gerekir. Gelen ışığı alabilmek ve ışık verebilmek ancak çok okuyarak kazanılır.

İnsan olan insanın değerini bilir. Altının kıymetini sarraf bilir. Kitabın değerini kitap kurtları bilir. Kitap okuyan uzlaşma kültürü kazanır. İnsanın insanı öldürmesi değil incitmesi bile düşünülemez. Kitap okudukça yurt ve millet sevgisi artar, sorumluluk bilinci yurduna ve milletine karşı gelişir. Kitap okuyarak beynimizi de beslemekten vazgeçmeyelim. Öğrendiklerimizle teknolojinin gelişmesine katkı sunalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.