Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Cumhuriyet Yolu

Lider, geçmişi bilen, geleceği görendir. Ülkenin kurtuluşu için çalışırken, geleceğin planlarını da kuruyordu Mustafa Kemal. Geçmişi çok iyi biliyordu. Türk milleti, tarih boyunca Özgür yaşamıştır. Hiçbir güce boyun eğmeden, egemenliğini korumuştur. Yurdumuzun işgale uğramasını, Anadolu'daki Birliği bozulmasından olduğunu çok iyi biliyordu.. Yurdumuzun kurtuluşunun, birliğin sağlanmasından geçtiğine yürekten inanıyordu. En zor koşullarda, en iyi yönetim Cumhuriyeti kurdu.
Yanından hiç ayırmadığı yaverlerine, gelecek planları ile ilgili devamlı not tutturuyordu. Eğitim konusunda adalet konusunda daha da ileri giderek şimdi açıklanamamak şartıyla yönetim şeklimiz Cumhuriyet olacak demiştir. Geleceğin, hem planlamasını hem de nelerin yapılması gerektiğini zaman buldukça yazdırıyordu
İnsan, yerli ve milli şuur bilincini Kurtuluş savaşı'nı anlayarak, kavrayarak öğrenebilir. Yerli ve milli kalkınmanın en somut örneği cumhuriyetin ilk yıllarındaki uygulamalardır. Bize ait olmayan hiçbir şeye özenti yoktu. Elde olanlarla yetinerek, olanaklar ölçüsünde üreterek işe başlanmıştır.
Yeni kurulan ülkenin lideri ve bakanları egemen güçlere boyun eğmeyerek, eşit koşullarda olduğumuzu yüzlerine haykırarak haklarımızı ödünsüz savunmuşlardır. Haklarımızı ve haklılığımızı söke söke kabul ettirmişlerdir.
Bu başarıları vatan ve millet duygusundan yoksun olanlar anlayamazlar. Onlar egemen güçlerin ağızlarıyla konuşurlar. Ama gerçekler hiçbir şekilde örtbas edilemez. Hak aramasını bilenler, egemen güçlerin gözünün içine sokmasını bilirler gerceği.Egemenliğe ve bağımsızlığa inananlar boyun eğmez güce.Hakları olanı almak için her yola başvurular. Hiç kimse elde ettiğini ve kazandığını elini sallayarak keyfi bir şekilde bırakıp gitmez. Sen yere beş kuruş düşse oraya gelince etrafına bakarsın. Ama ahmaklar gerçekleri işine geldiği gibi anlar ve yorumlarlar. Kimin çanağından faydalanıyorsa ona göre yorumlarlar. Yurtseverlerin böyle bir kaygıları yoktur.
Egemen güçler yenilgiyi nasıl kabul ettiler. Siz bütün isteklerinizi masada aldınız, bize de kabul ettirdiniz, ama borçlusunuz, yine bize geleceksiniz dediler. O zaman biz de burnunuzdan fitil fitil getiririz dediler. Hiçbir güce, hiç kimseye minnet edilmedi. Yerli ve millilik budur, böylesine dik duruştur. Millet ve devlet eliyle ve güç birliği ile hızlı bir şekilde kalkınma yoluna gidildi. Sanayi olarak adlandıracak su değirmenleri vardı. Hiçbir tane üretim yapan fabrika yoktu.
Ama güzel geleceğe umudumuz vardı milletçe. Birliğimiz ve dirliğimiz sağlanmıştı. Akıl ve bilim yolunda ilerleme hedefi vardı.
. Emperyalizmin hiçbir reklamına kanılmadı. Elde olanlarla yetinildi. Asla boş durulmadı. Milletçe her alanda üretime devam edildi. Bunun yanında millet ve devlet eliyle sanayileşme hamlelerine başlandı. En acil ve en önemlilerden başlanmıştır.
Önemli olduğu için tekrarlamakta fayda görüyorum. Yerli ve millilik paramızın değerinde koruyordu. O koşullarda paramız çok değerliydi. İşte bunun için mazlum milletler bizi örnek aldılar. Dünyaya dik durarak, haklar için mücadele edenlerin haklarına sahip olacaklarını gösterdik.
Emperyalizm bu yenilgiyi unutmaz, unutmadı da. Üstümüzde sürekli gölge oldular. Dünyadaki bütün sömürgeci güçlerin gözü üzerimizde oldular. Açık kapı ve boşluk aradılar hep.
Öyle günler geldi ki... Kendilerinin sözü ile,askeri ve Türkiye büyük millet meclisi'ni aşamıyoruz dediler. İşgal devri kapanmış sömürü devri açılmıştı. Onun için hep sömürüre bilme yollarını aramışlardır. Özgür ve bağımsız geleneğimiz olduğu için emperyalizmin her türlü hilesini çok iyi görüp kavrayabiliyorduk.
Cumhuriyet, demokrasiye ve insan hakları dayalı, adaletli en güzel yönetim şeklidir. Temel insan haklarını korur ve savunur adaleti mutlak kılar. Vicdan ve din özgürlüğünü temel alır. Kısaca vatandaşların hakları yasa ve anayasa da güvence altına alınmıştır .
Onun için yerli ve birliğini en iyi bilen ve uygulayan ülke olarak geçmişimize ,bakarak güzel geleceğe ulaşabiliriz. Milletçe üretim seferberliği başlatmalıyız. Toprağımıza sahip çıkarak hayvancılığımızı geliştirmeliyiz. Sanayi ve teknoloji alanında gerekli çalışmaları mutlaka yapmalıyız. Bir adım öne geçebilmek için çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz.
Her işimizi ortak akılla birlikte ilimde ve bilimle çözmeye çalışmalıyız. Eski dünya nasıl değiştiyse Türkiye'de değişti. Yol alabilmek elimizdedir. İlim ve bilim yolu herkese sonuna kadar açıktır. Faydalanmasını bilmek yeterli olacaktır

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.