Yılmaz SANDIKÇI

Yılmaz SANDIKÇI

CUMHURİYETİMİZ 99 YAŞINDA

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsu, nice yüzyıllara!

*

99 yılın yarısını siyaset uğruna boşa harcayanlara, sahte cumhuriyetçilere ve günümüz CHP yönetimine bir çift sözüm var bu vesile ile… Cumhuriyet rozeti yakanızda ama hizmetiniz cumhuriyet düşmanlarına? Cumhuriyet Bayramını türlü yalan ve çarpıtmalar ile yas günü gibi göstermeye çalışanlara fırsat veriyorsunuz. Millete işin aslını anlatmıyorsunuz. Milletin de cumhuriyetin de maneviyatını gölgeliyorsunuz, hakkınız yok buna! Kemal Kılıçdaroğu bir kaset operasyonu ile geldiğiniz o makamda hangi başarınız ve hangi hangi yüzle oturuyorsunuz?

*

Tüm gölgelere rağmen, son dönemlerde görmediğimiz bir coşku ve büyük bir sahiplenme ile kutlandı Cumhuriyet Bayramı… Bir yanda sahte cumhuriyetçiler, diğer yanda millî bayramlarımızı kutlamayan bazıları! Millet arada kalsa da fark ediyor oyunları!

*

Cumhuriyet, milletin vergilerinden oluşan haziyeyi, tüyü bitmedik yetimin hakkını korumaktan sorumlu olan devleti bir kişinin, bir ailenin, bir mezhebin, bir sülalenin, bir zümrenin malı olmaktan kurtarıp tüm milletin ortak malı olarak tanımlar ve devlete vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese “fırsat eşitiği” sunar…

*

Yönetim, bir kesimin hâkimiyeti üzerine değil, milletin hâkimiyeti üzerine kurulur Cumhuriyette… Ancak milletin hâkimiyeti sözünden rahatsızlık duyarak, başka bahane bulamamış gibi “milletin hâkimiyeti ile Allah’ın hâkimiyetini yarıştıranlar” bu sapkın fikir ile milletin kafasını karıştıranlar kimdir peki?

*

Milletin hâkimiyeti ile Allah’ın hâkimiyetini yarışıtıranlara kananlar, bu ikisini hangi düzlemde buluşturuyorlar? Nasıl imandır bu? Haşa! Her şeyi yaratan Allah’ı mı millet seviyesine indiriyorlar, yoksa yaratılan milleti mi Allah seviyesine çıkarıyorlar? Böyle seviyesiz bir çapıtma ile milletin kafasını meşgul ediyorlar? Bunların yaptığı şey cahil zihinlere fitne tohumu atmaktan başka bir şey değildir…

*

Cumhuriyet, insanların hanedana, sultana, saltanata kul olması değil, birey olması üzerine kurulan bir sistemdir ve insanın yüksek bilinç ile birey olarak gelişmesi sayesinde güçlenir… Bilinç sahibi insanın imanı daha sağlıklı olur! Temelinde ve merkezinde sağlıklı insan vardır cumhuriyetin. Cumhuriyet ortamında insan geliştikçe medeniyet de gelişir…

*

İnsanın gelişmesinden milletin gelişmesinden rahatsız olanlar kimlerdir? Sorusuna verilecek çok yanıt vardır. Birisi de şudur; geçen yüzyılda dünyayı paylaşma yolunda, Osmanlı engelini aştık diye sevinecekleri sırada Türkiyenin Kurtuluş Savaşı'na toslayan sömürgeci İslâm düşmanları Müslüman milletlerin gelişmesini istemezler. Türkiye Cumhuriyeti Devletini de bu yüzden sindirememişlerdir… Çünkü İslam dünyasına örnek ve önder olma potansiyeli vardır, engellenmelidir!

*

Bunlar sömürecekleri ülkelerde insanı, milleti geliştirecek uygulamalara karşı koyarlar, kendileri doğrudan yapamazlarsa siyasetçi, sanatçı, akademisyen, din adamı, alim her türden işbirlikçilerini milletin arasına sokarlar. Onları destekler, besler ve milleti kafasını karıştırırlar, ayrılık çıkarırlar. İşin aslını, dinin manasını, millet ile ümmet arasındaki farkı, bağı anlamayanları kandırırlar. Beyin gücü ile yönetilen dünyada gelişmenin yolu demokrasi ve cumhuriyeti kötüleyen yalanları yayarlar. Milleti rejime düşman etmeye çalışırlar.

*

Cumhuriyet ve demokrasi rejiminde yanlış yapılıyorsa temeldeki insana bakmak gerekir. Kandırılmış insan gelişebilir mi sizce? Yetenek sahibi, eğitimli, gelişmiş bireyler yerine yandaş, kifayetsiz muhterisler devleti sarararsa o devlet güçlenir mi sizce? Böyle durumlarda devleti eleştirmek yerine, yönetimdeki insana bakmak, insanı düzeltmek gerekir önce. Kandıranları kananları değil, kandırmayan ve kanmayanları seçtirecek seçim sistemi gerekir. Siyaseti bir kandırma sanatı olarak değil, vatanın kıt kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek, millete adaletle paylaştırma ve refahı artırma sanatı olarak uygulamak gerekir.

*

Cümhuriyet de demokrasi de böyle gelişir. Kalkınma bu sayede gerçekleşir. Cumhuriyetin kıymetini anlayıp, layık olanlara Almanya’dan selam ve dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.