Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Sevgiyle Yaşamak Gerekir

Bazı olgular aşağıdan yukarıya doğru yayılır olgunlaşır. Bazıları da tepeden aşağıya doğru yayılır. Atalarımız balık baştan kokar demişler. Onun için toplumun önünde olanlar davranış ve konuşmalarına çok dikkat etmeleri gerekir. İnsanlar tenkit mi hakaret mi hepsi onun bilincine varmışlardır. Topluma kötü örnekler verilmemesi gerekir. Her yerde yanlış, doğrudan daha hızlı yayılır.

Ruh sağlığı yerinde olmayan kişilerin kendine ve çevresine zararı dokunur. Bu hem bireysel hem de toplumsal probleme dönüşür. Onun için toplumda bireylerin ruh sağlığı ve kişiliklerin geliştirilmesi çok önemlidir. Annesini ve babasını ruh sağlığı ve çeşitli bağımlılıklardan dolayı öldürenleri duyduk. Ama annesinin başını kesip de sokağa attığını duymadık. Bu nasıl bir ruh hali, böylesine vahşete dönüştü. Adalet dağıtan hakim, eşini öldürüyor sonra kendini öldürüyor. Bu nasıl bir ruh halini gösteriyor?

Aklını kullanarak, sevgide kalarak huzurlu yaşamamız gerekiyor. Sevgi ve akıl kullanılmazsa her türlü problem yaşanıyor. Bunu çocuk bile yapmaz denen olaylar yaşıyoruz. Düğün salonunda herkes gülüp oynayıp eğleniyorlar. Erkek tarafı ritim artırılmasını istiyor, kadın tarafı da düşürülmesini istiyor. Tartışma büyüyor, sonrada kavgaya dönüşüyor. En sevinçli gün en berbat güne dönüşüyor. Gelinin ve damadın hayalleri söndü. Burada haklı ve haksızlık aranır mı? Ancak gençlerin umudunu söndüren sevgisiz yüreklere lanet okunur.

Benim cahilliğime sayın lütfen. Onur Şener adlı sanatçıyı duymadım tanımadım. Ne tür müzikle de uğraştığını bilmiyorum. Bir ekipten istek parçası geliyor. Bilmediğini söylüyor. Sonucu bütün Türkiye biliyor. Resmen yurdumuz yasa boğuldu. Sanatçı her istenen parçayı söyleyecek, her parçayı bilecek diye bir kural var mı? Tarzı olmayan şarkı ve türküyü bilip söyleyebilir mi. Cehalet her yerde acımasızca görülüyor. İnsani değerleri, ahlakı, saygıyı ve sevgiyi yaşamıyoruz. Kaba güç her yerde kol geziyor.

İşin garibi ne? İkisi devlet dairesinde müfettiş biri de elektrik mühendisi. Geçmişlerinde büyük sabıkaları var. O kadınların kimlikleri niye açıklanmadı. O kadınlar yüzlerini niye gizlediler? Hiçbir şey olmadıysa, bir sanatçıyı öldürerek bütün Türkiye'yi yasa boğdular. Bunların kişilik ve ahlak yoksunu oldukları karakolda ortaya çıktı. Hemen birbirlerini suçlamaya başladılar. Son pişmanlık fayda vermeyecektir. Orada birbirinize istek parçası çalın durun. Ahlak ve vicdanları varsa, çaldıkları türkülerle eğlensinler.

Mevlana diyor ki: gönül almayı bilmeyene ömür emanet edilmez. O ruhla eğlence yerinde işin ne? Cani ruhla müzik zevki olur mu? Can alma peşinde olanlarda müzik zevki insani duygu olur mu? Yine Mevlana diyor ki: yeryüzü karla dolsa güneşi görünce eriyip gidecektir. Kimse bu katillerin arkasında durmaz. Senin ne unvanın ne de makamın sizi kurtarır. Kar gibi eriyip, çürür gidersiniz inşallah. Vicdanınız varsa bir ömür boyu azap çekeceksiniz. Belki de bin beterine uğrayacaksınız.

. Mevlana 'nın fikirlerinden uzaklaşmayalım. Nedeni Mevlana'nın evrene yaydığı sevgidir. Sevgi yoksa yaşamakta yok diyor. Akıl ve vicdan sahiplerine sesleniyorum yüzyıllar öncesinden denilen bu sözler de yanlış var mı? Anadolu'nun saf ve temiz yüreklerine nasıl kin ve nefret tohum atıldı? Kelimenin tam anlamı ile nasıl kendimiz olmaktan çıkarıldık?

Gelin bu topraklardan aldığımı, alim ve bilim adamlarından öğrendiğimiz gerçeklere dönelim. Sevgiyi yüreklerimizde ve gönlümüzde doyasıya yaşayalım. Enerjimizi doğru yolda sevgiye harcayalım. Sanatla ve güzel şeylerle uğraşalım. Mevlana'nın dediği gibi Işık olmak için önce yanmak gerekir. Sevgi için her türlü özveride bulunalım. Herkes topluma güzele örnek olsun, sevgi barış desinler. Yurdumuzda huzur içinde yaşayabilelim.

Mustafa Özlük

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.