Songül KARAMAN

Songül KARAMAN

SOSYAL YAŞAMDA İMAJ FAKTÖRÜ

İmaj günümüzde sıkça duyduğumuz bir kavramdır. Gerek günlük yaşamda gerekse sosyal yaşam alanlarında bireyler için önemli bir gereksinim halini almıştır. İmaj kavramının bu derece önemli hale gelmesinin altında yatan nedenlere baktığımızda istekler talepler ve beklentilerin oluşturduğu gereksinim tabloları karşımıza çıkmaktadır.

Hayatımızda bu denli yer edinen imaj ne demektir buna değinelim. İmaj bireyin karşısındaki kişi veya kişiler üzerinde algılar yoluyla yarattığı izlenim ve çağrışımlardır. Özellikle de ilk defa karşı karşıya geleceğimiz insanlar için olumlu bir etki bırakmak adında o anki imajımız daha da önem kazanmaktadır. Çünkü ilk intiba her zaman önemlidir ve akılda kalıcı olma özelliği taşımaktadır. İmaj içerik olarak oldukça geniş ve kapsamlı bir konudur. İçeriğindeki her alan ayrı değerlendirme potansiyeli taşımaktadır. Dış görünüşümüzden davranışlarımıza ve iletişim şeklimize kadar birçok alanı içinde barındırır

İmajın dış görünümde etkilediği faktörlere kısaca değinecek olursak; kıyafet tarzımız, renk uyumları, aksesuar ve takılar, makyaj tarzı ve kullanılan parfüme kadar geniş bir yelpaze karşımıza çıkabilmektedir. Bu konularda hepsi ayrı başlık altında ele alınarak kişisel olarak düzenleme yapılması gereken alanlardır. İmaj çalışması yapılırken tüm bu konular bütün ele alınmalı birbirine uyumlu ve tamamlayıcı bütünsellik yakalanmaya çalışılmalıdır.

Davranış boyutuna baktığımızda kişisel özellikler ağır basmaktadır. Bu alandaki çalışmalar da itina gerektirmektedir. Çünkü belli başlı oturmuş karakter özellikleri ve davranış kalıpları vardır. İmaj çalışmalarında amaç bireyi istediği ideal seviyeye ulaştırmak kadar bu seviyeyi koruyup yönetmeyi öğretmektir. Bu açıdan genel kişisel özellikleri dikkate alınarak paralel desteklerle davranışlar geliştirilmelidir. Davranışlar üzerinde yapılacak imaj çalışma alanları iletişim, beden dili kullanımı, kişiler arası sosyal ortamlarda ki davranış kuralları vb. yer almaktadır.

Bireyler yaşam içerisinde kendilerinde eksik buldukları yönleri geliştirmek adına imaj çalışmalarına yönelmektedirler. Günümüzde profesyonel olarak destek alma daha verimli sonuçlar sağlamaktadır. İmaj sadece oluşturulup sonrasında bir kenara atılmak için yapılmış bir çalışma değil bireyin yaşam tarzının parçası olarak benimseyeceği kalitede olmalıdır Bu yüzden destek alarak bilinçli yapılan çalışma hem bireyi istediği noktaya taşıyacak hem de sosyal yaşantısında daha mutlu ve özgüvenli olmasını sağlayacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.