Songül KARAMAN

Songül KARAMAN

TÜRKİYE DE SOSYAL HİZMETLER

Sosyal Hizmetler çok güzel uygulamaları ile geniş bir hizmet alanına sahiptir. Belirli bir disiplin içerisinde bireylerin ailelerin, grupların toplumsal yapıda refah düzeylerini sosyal işlevsel yönlerini geliştirici ve yükseltme amaçlı yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Sosyal değişimi, gelişimi, sosyal bütünleşmeyi, insanların güçlendirilmelerini ve özgürleşmelerini sağlamak da temel amaçlar arasındadır.

Sosyal çalışmalara olan ilgim nedeniyle üniversite de Sosyal Hizmetler Bölümü eğitimi aldım ve içerik hakkında daha geniş bilgi sahibi olma şansını elde ettim.

Sosyal Hizmetlerin bir ülkede en önemli alanlardan biri olduğunu söylemek çok doğru olur Toplumun düzeni ve gelişimi bireylerin sağlıklı eğitimli mutlu ve gelişmiş olması ile doğru orantılıdır. Sosyal yapıdaki gelişmeler ise ancak bireyden topluma doğru gelişim ile sağlanabilir. Bu çalışmalar özellikle bireylere manevi yönden destek göstererek gönüllere dokunan çalışmalardır. Bu alan insan sevgisine, hoşgörüye yardımlaşmaya gönül vermiş yüce gönüllerle anlam kazanıp hedefine ulaşmaktadır

Türkiye de sosyal hizmet çalışmaları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak sürdürülmektedir. Ülkemizde yapılan çalışmalar dünya standartları ile eşdeğer statüdedir

Bu alanda çalışan sosyal hizmet uzmanları sosyal çalışmacılar gerek görüldüğünde ortak çalışma yürütülen uzmanlık alanları tam bir aile yapısı hassasiyeti ile ihtiyaç hisseden bireylere, gruplara hizmet sunmaktadırlar. Devletimizin yürüttüğü çalışmalar ile insanlarımız bu alanda ki hizmet alma konusunda bilinç kazanmıştır. Hizmetler süreli veya devamlı şekilde ihtiyaca göre takip sistemiyle verimli şekilde sağlanmaktadır

Sosyal Hizmetlerin yürüttüğü çalışma konularına bakacak olursak;

Aile ve Çocuk

Gençlik ve Yaşlılık Dönemleri

Dezavantajlı Gruplar

Madde Bağımlılığı - Alkolizim

Göç- Yoksulluk- İşsizlik Sığınmacı ve Mülteci sorunları

Sosyal ve kültürel tüm sorunlarda çözüm odaklı çalışmalar için sosyal hizmetler bireylere yardımcı olmaktadır.

Sosyal Hizmetin Edindiği İlkeler ise bireye verdiği değeri göstermektedir. Bu ilkeler;

Sosyal hizmetin en kapsayıcı ilkeleri insan onuru ve haysiyetine saygı, zarar vermeme, farklılıklara saygı, insan haklarını koruma ve sosyal adalettir.

İnsan haklarını ve sosyal adaleti savunmak sosyal hizmetin ana motivasyonu ve meşrutiyetidir. İnsan haklarını her düzeyde savunmak ve insanların birbirlerinin iyiliği için sorumluluk alacakları ve aynı zamanda insanlar ve çevre arasındaki karşılıklı bağımlılığı fark edecekleri ve saygı duyacakları ortamları yaratmaktır.

Toplumsal yapının iyileştirmesinde sosyal hizmetler bugün ve gelecekte de önemini koruyacak ve bireyler açısından yaşam kalitesini arttıracak en önemli alan olarak yerini koruyacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.