Mustafa ÖZLÜK

Mustafa ÖZLÜK

Sevgi de Birleşelim

Seçim bir günde geçer gider. Sevgi ve insanlık hep var olur. Öyle ise bir günlük heves için etrafımıza zarar vermeyelim. İnsanlığı, hoşgörüyü, barışı ve kardeşliği daima diri tutalım. Sel gider kum kalır. Seçim biter çevremizde yüz yüze bakacağımız insanlar kalır. Onun için kırıp dökmeye gerek yoktur. En aşağıdan en yukarıya kadar, sevgi olsun saygı olsun değil mi? En başta kazanan yüce Türk milleti olsun. Bu topraklarda sevgi yeşermiş, barış yeşermiş, erenler evliyalar, sevgi demişlerdir. Kötülükler ve kötü davranışlar bize hiç yakışmamıştır. Her çeşmeye Anadolu'da yazılmıştır. Yazmakla kalmayıp yüreğimize de kazımışızdır." Kırma insan kalbini "diye. Daha da ileri giderek insan kalbini Kıran kabe'yi yıkandan daha kusurludur. İnsan yeryüzünün meleğidir. Ona sevgi saygı yakışır.

Ufak, tefek, kaba tartışmaların dışında çok temiz bir seçimi geride bıraktık. Yazılan çok kötü sanaryolar boşa çıkardık. Bu topraklarla yıllardır kin, nefret tohumu ekmeye çalışıyorlar. Kötü oyunlara, kanıp enerjimizi boşa harcamayalım. Geleceğimize daima sevgi tohumları atalım. Kin ve nefretten çok çok uzak duralım. Barışı, sevgiyi öne çıkaralım. Kin, nefret tohumu ekmeye çalışanların oyununu boşa çıkaralım. Geleceğimizi karartıp, kin tohumları ekilmesine fırsat vermeyelim. Olmaz ama olur da bir kendini bilmez taş atarsa biz ona ekmek atalım. Bu davranışımız onu utandırır yerin dibine geçirir saklanacak yer arar.

Bizim kültürümüzde taş atmak yok. Sevdiğimiz dahil herkese gül uzatmayı severiz. Sevgi ve barış gülü uzatırız. Huzurumuzu bozmak isteyenlere olanak vermeyelim. Sevgi ekelim sevgi biçelim, sevgi de kalalım milletçe. Birinci turda gerekli sonuç alınamadı. Cumhurbaşkanlığının ikinci turunda bayram havasında geçmesi hepimizin özlemidir.

Gözümüzün önünde doğanın her yıl yeniden canlandığını, çiçekle, yeşile büründüğünü görüyoruz. Türlü türlü meyveler verdiğini görüyoruz. Bin bir türlü, renkte çiçekler açtığını görüyoruz. Ne güzel hazırlığı ve sonucu var değil mi? Onların bütün bu emekleri insanlar içindir. Bütün emekleri ve değerleri insanlar içindir.

Doğada yaşayan canlıların bir kuralı vardır. Sinekler çöpe, pisliğe koşar konar. Arıyı ne kadar uğraşsan öyle bir yere konduramazsın. O da koşar gider güle konar. İnsanoğlunun özünde de sadece sevgi vardır. Kini, nefreti sonradan öğreniyor. Canlıların özüne uygun yaşayabiliyorsa insanda pek hala sevgide kalarak yaşayabilir.

Çocukken çok gülmüştük, tavuğun aptallığına. Altını götürüp darı alışına şaşıp kalmıştık. Adı masal da öyküde olsaydı bize çok iyi bir dersti. Bizde kitap okumayı sevelim. Sanatı ve sanatçıyı önemseyelim. Her günümüz aynı olmasın, kitap okuyarak kendimizi sürekli yenileyelim. Güzelliklerle donanmaya emek verelim. Özümüzde kalarak sevgiyle yaşamaya çalışmak gerekiyor. Doğada yaşayan canlılar seçtikleri ilkeleri sonuna kadar sürdürebiliyorlar. Temizliği seçen temizlik içinde pisliği seçen de pisliğin içinde ölesiye yaşamını sürdürüyor. Bizim seçimimiz de doğruluk adalet üzerine sevgi üzerine değil mi? O zaman acınmanın hiçbir gereği yoktur. Sevgi de birleştiğimizde çareler çoktur.

İnsanoğlu hem yaşarken hem öldükten sonra çevresindekiler tarafından anılır. Doğada yaşayan diğer canlılarda böyle bir durum yoktur. Belki de ilkeleri ve doğruluk üzerinde yaşadıkları için yoktur. İnsan iyilik ve doğruluk üzerine yaşarsa hem yaşarken hem de öldükten sonra iyi halinden bahsedilir. Kötülerin, kötülükleri hiçbir zaman unutulmaz. Onlarda daima kötülükleriyle anılır. Onun için sonucun kendi elimizde olduğunu bilelim. İyilikten ve doğruluktan ayrılmadan, yaşamak daha da güzeldir.

İnsanın iyiliğinin de kötülüğünde cezası veya ödülü vardır. İnsana ve insanlığa zarar verenler mutlaka cezasını görecektir. Yaptığına göre ceza ve ödülle değerlendirilme kendi ellerindedir. İyilik yapalım, iyilik bulalım.

Biri arada yaşayan yüz yüze gelecek olan insanlara, kötülük düşünmemeleri gerekir. Yüz yüze gelecek olan insanlar barış içinde yaşamalıdır. Böyle bir duruma gelmeyecekse yüz yüze, kötülük yapmaları asla düşünülmemelidir. Yani çevrende her zaman gördüğüm yüz yüze baktığın insanlara melek görün, uzaktaki insanlara kötülük yap sakın böyle bir anlam çıkarılmasın. Her yerde her zaman doğruluk ve adaletli olmak insani erdemdir.

Seçim öncesi bol vaat etmenin bir anlamı yoktur. Öne çıkan güven verme ve gerçekten halka dokunmak gerekir. Hiçbir kimseye ne seçimden önce ne de sonun da beleşten bir şeyler ikram edilmez. Hak etmediğim bir şeye sahip olmayı düşünmemen gerekir. Gerçekleri ve yapabileceklerini söylemesi gerekir siyasilerin. Faydalananlar sırtımıza basarak yükselenleri ayrı tutmak şartıyla. Biz aklımızı kullanmazsak, birbirimizi incittiğimizde kalırız. Bunun da zerre kadar, boşa uğraşanlara faydası olmaz zarar olur.

Bir gün bizde de doğrular söylenir. Gerçekler ortaya yayılır. Hile, baskı, farklı olumsuzluklar konuşulmaz. Ve bize düşen görev bir günlüktür. O da sandıkta oy kullanmaktır, seçimi uygar ülkelerde, vatandaş siyaseti ağıza sakız etmez. Edene de iyi gözle bakılmaz.

Vekillerde milletin vekili olduğunu unutmamalıdır. Meclis açık olduğunda mutlaka katılmalı, el kaldırıp el indirmenin dışında bölgesinin sorunlarının meclis de dile getirerek sonuç almaya çalışmalıdır. Başta sorumluluğunu ve görevini yerine vekiller vekiller. Her şeyin ilacı sevgidir. Başarılar birlik ve beraberlik içinde gelir. Adaletli olarak doğru yolda doğru işlerin peşinde olalım milletçe.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.